trekking, wyprawa

trekking, wyprawa

Wyprawa na DEMAWEND - 5671 m - info
 alt
terminIX. 2018
koszt:3999 PLN + 600 USD
czas:9 dni
 
  • legendarna perska   gościnność  
  • tajemniczy i zagadkowy Iran
  • najwyższy wulkan Azji !!!
  • najwyższy szczyt Bliskiego Wschodu !!!
  • Teheran - to trzeba zobaczyć
  • odkryj Iran - świat, którego nie znamy
  • wspaniała kuchnia i bogata kultura
  • Persja - historia i rzeczywistość

*cena zawiera należne podatki - wystawiamy fakturę VAT

Więcej…
 
Demawend - opis

alt

Islamska Republika Iranu zaprasza. Naprawdę. Kto nie wierzy i chce się przekonać, niech jedzie z nami do Iranu. Kto nie wierzy i uważa, że wie to na pewno, niech zostanie w domu. I niech żałuje. 

Iran to ogromny kraj - pełen sprzeczności i kontrastów. Pełno tu ludzi, samochodów, dźwięków i tajemnic, ale jednocześnio pusto, cicho, sennie... Choć gigantyczny Teheran przytłacza, to w każdym jego zakątku można przecież przystanąć, usiąść, kucnąć i na chwilę zatopić się w myślach. Irańczycy są dumni, radośni i gościnni, choć stali się chyba niewolnikami własnej islamskiej rewolucji. W kraju pełnym zakazów, nakazów i rozkazów żyje się ciężko. Żyje się tu inaczej niż jakimkolwiek kraju sąsiadującym z Iranem. Nawet na Bliskim Wschodzie Iran jawi się jako państwo oddzielne, osobne - nie ma tu Arabów, nie ma sunnickiego Islamu, inna jest historia, inne tradycje, inna kuchnia i inna rzeczywistość. 

Europejczykowi trudno czasem się przestawić na rytm i zasady życia w Iranie, lecz chyba warto je przyjąć takimi jaki one są i próbować je zrozumieć i jak najwięcej się o Iranie i Irańczykach dowiedzieć. Kraj dotknięty sankcjami, zamknięty na Zachód i obyczajowe swobody, właściwie calkowicie pozbawiony turystów... Tu właściwie na porządku dziennym są sytuacje, w których nieznajmy  zaczepi Cię na ulicy, w parku, w restauracji i podziękuje za to że odwiedziłeś Jego kraj.

Niepodal Teheranu (jak na skalę irańską) wznosi się potężny masyw Demawendu, górujący nad rozległym pasmem gór Elburs (Alborz).

Wciąż trwają dyskusje nad faktyczną wysokością tej góry, lecz czy nam to w czymś przeszkadza? Wulkaniczny stożek robi spore wrażenie, w lecie jest częstym celem wspinaczek Irańczyków i coraz wiekszej liczby ludzi z Europy. Jest to najwyższy szczyt Iranu i całego Bliskiego Wschodu. Jest to też najwyższy wulkan Azji! Jego wulkaniczność objawia się nie tylko w charakterystycznym kształcie i ukształtowaniu i budowie okolicznych gór, ale również bardziej namacalnie - pow. 5000 m czuć to już wyraźnie w powietrzu, siarka jest wszechobecna, skały pokryte są siarkowym nalotem, a z licznych fumaroli dobywają się trujące gazy. Pod samym szczytem mamy zawsze największy wyziew i to on wytwarza wielką siarkową chmurę, którą często widać nad wierzchołkiem. Wspinaczka na szczyt jest długa i mozolna, widoki powalają i zapierają dech w piersiach...

 

 

 
Demawend - plan wyprawy

 

DNI
 
1
Przelot do Teheranu, klasa ekonomiczna. Transfer do Polour, zakwaterowanie w schronisku na wys. 2250 m. Prosto z lotniska bus lub taksówka zawiezie nas do schroniska, gdzie odpoczniemy po podróży. Masyw Demawendu oddalony jest prawie  70 km od miasta.
2
Wycieczka aklimatyzacyjna, wizyta we wsi, obiadokolacja w irańskiej restauracji. Spacer do lokalnej restauracji już jest przygodą - ruchliwa szosa, tradycyjna kuchnia, restrykcyjne ubiory kobiet, do obiadu - zamiast piwa - herbata lub ayran. Rozprostujemy nieco nogi i zrobimy spacer po górach - a tych naprawdę w okolicy nie brakuje.
3 Transfer na wysokość 3000 m, podejście do shchroniska Bargah (4200 m). My i bagaż jedziemy na wysokość 3000 m wynajętą furgonetką.
Więcej…
 
Dlaczego z nami...?

Ponieważ....

Mamy doświadczenie!

Wyprawy organizujemy od ponad 10 lat. Zaufały nam już setki Uczestników, z których przeważająca większość wraca do nas na kolejne i kolejne wyprawy. Nasze zaangażowanie i wiedza zostały docenione przez najbardziej opiniotwórczy miesięcznik podróżniczy National Geographic Traveler, który poleca nas jako organizatora trekkingów i wypraw. Zobacz tutaj (link).

Więcej…
 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack