Jeśli wyjazd zostanie odwołany przez nas dostajesz zwrot 100% wpłaconych środków w ciągu 2 dni roboczych.
Zachorowanie na COVID-19, które uniemożliwi Ci wyjazd, możesz ubezpieczyć wykupując dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji i przerwania. Odzyskasz wówczas 100% wpłaconych środków.
Jeśli się nie ubezpieczysz, a zrezygnujesz z wyjazdu z dowolnego powodu, dostaniesz od nas voucher na 100% wpłaconych środków. Voucher będzie ważny przez 4 lata na dowolną naszą wyprawę.
Jeśli się nie ubezpieczysz i nie chcesz vouchera, zwrócimy Ci wszystkie wpłacone środki potrącając dokonane płatności, których nie będziemy w stanie odzyskać.
Za wyjazd możesz zapłacić w złotówkach (PLN) przeliczając cenę w dolarach (USD) wg średniego kursu NBP z dnia wpłaty. Ważne!!! Do przeliczania USD na PLN stosujemy bardzo korzystny, średni kurs z NBP, zamiast dużo wyższego (ok. +5%) kursu sprzedaży banku.
Jeśli wolisz zapłacić w dolarach USD masz 2 możliwości:
Wszystkie nasze wyprawy to programy autorskie. Wszystkie trasy przemierzamy od wielu lat. Znamy lokalne uwarunkowania.
Wciąż ulepszamy program tak, by każdy następny wyjazd był lepszy od poprzedniego!
Wszystkie zdjęcia i filmy na naszej stronie internetowej są naszego autorstwa. Nie upiększamy ich! Tak wyglądają miejsca, do których Was zabieramy!
Bezpieczeństwo stawiamy zawsze na pierwszym miejscu. Tu nie idziemy na żadne kompromisy. Przez 30 lat naszej działalności na naszych wyprawach nie zdarzył się żaden wypadek. Z nami jesteś bezpieczny w górach!
Działamy nieprzerwanie od 30 lat. Organizujemy najwyższej jakości wyprawy, na pierwszym miejscu stawiając bezpieczeństwo.
Jeśli uważasz Turcję za “zbyt turystyczną” i jeśli patrzysz na nią tylko z jej europejskiego brzegu Bosforu, chcąc zobaczyć więcej – ta podróż jest dla Ciebie. Pojedź z nami na Wschód. Pojedź z nami na skraj Wschodniej Anatolii. Pojedź z nami do Kurdystanu.Pojedź z nami na wschód Turcji. Wschód, którego ciągle ubywa, bo Zachód rozpycha się również tam – na Wyżynie Armeńskiej, u stóp Wielkiego Araratu, wśród ruin gruzińskich i ormiańskich twierdz i kurdyjskich pałaców. Wśród pustynnych i skalistych gór, na rozległych i dzikich płaskowyżach, porozcinanych przez głębokie doliny.
Pojedziemy zdobyć Ararat – górę symbol i górę legendę.
Ararat (Agri Dag) – dziś w granicach Turcji, przez stulecia nieodłącznie związany z Armenią. Miejsce spoczynku biblijnej arki Noego. Dwuwierzchołkowy masyw leżący w samym sercu Wyżyny Armeńskiej między wielkimi jeziorami Van i Sewan. Wierzchołek małego Araratu wznosi się na wysokość 3896 m, a oba szczyty rozdziela rozległa przełęcz Sardar Bulak. Pierwszego wejścia na szczyt Wielkiego Araratu dokonali Friedrich Parrot i Khachatur Abovian w 1829 r. Oddzielną kartę w historii eksploracji tej góry, oprócz alpinistów i przyrodników, zapisali naukowcy i poszukiwacze przygód wabieni szczątkami arki pozostałymi po biblijnym potopie.
Nadal ich nie brakuje, a w poszukiwaniach wykorzystuje się zdjęcia satelitarne i szereg innych zdobyczy nowoczesnej techniki. Kto wie, może to właśnie Tobie uda się przekuć mit w rzeczywistość?
Nieco ponad 30 km dzieli tę górę od granicy turecko – armeńskiej, a oglądana z ormiańskiego Erewania, dumnie góruje nad miastem, pozostając wciąż symbolem Armenii. Z leżącego u stóp góry Dogubayazit jest tylko kilkanaście kilometrów do granicy z Iranem. Bliskość granic i położenie miasteczka sprawia, że zaglądają tu podróżujący lądem do Indii turyści, awanturnicy, handlarze, przemytnicy i wszelkie niespokojne duchy. Wschodnia Turcja pełna jest wojska – Ankara wciąż nie może sobie poradzić z obecnością na tym terenie Kurdów – wielkiego narodu bez ojczyzny rozproszonego w kilku państwach regionu.
Atmosfera pogranicza jest tam wyczuwalna, namacalna i stale obecna, a życie toczy się po swojemu. Jak na pogranicze przystało…
Kurdyjska gościnność jest przysłowiowa, bogactwo kuchni zniewala, herbata smakuje wybornie, a wieczorną kawę na deptaku w Dogubayazit długo się wspomina.
Pustynne krajobrazy, rozległe górskie pejzaże i ogromne przestrzenie są pastelowe, ciepłe i przyjemne dla oczu. Jednak wzrok, błądząc po skalnych grzbietach i spalonych słońcem pastwiskach szuka wciąż tej najwyższej, najpiękniejszej góry. I zawsze zatrzyma się na ośnieżonym, spowitym chmurami wierzchołku Agri Dag…
Przelot do Istambułu – legendarnej bramy na Wschód, dziś tętniącej życiem metropolii. Niepowtarzalna szansa na wieczorne zwiedzanie miasta! Transfer do hotelu i nocleg. Jeśli będzie czas – wieczorne zwiedzanie miasta.
Transfer na lotnisko. Lot do Van lub Agri. Transfer do Dogubayazit. Rozlokowanie w hotelu ***.
Zakupy, przygotowania do trekkingu.
Początek naszej drogi na Ararat. Po śniadaniu jedziemy w okolice wsi Eli na wysokość ok. 2000 m. Podchodzimy do obozu I, który znajduje się nieco powyżej 3000 m. Kolacja w obozie u stóp Araratu. Nocleg w namiotach.
Po śniadaniu podejście aklimatyzacyjne na wysokość ok. 4000 m, powrót do obozu I. Kolacja i nocleg w namiotach.
Ponownie podchodzimy do obozu II. Pozostałą część dnia spędzamy na odpoczynku, przygotowując się na nocne wyjście na szczyt.
Wejście na Ararat 5137 m i zejście do obozu II (lunch i odpoczynek).
Zejście do obozu I i powrót do wioski Eli, skąd busem/ autem 4×4 wracamy do Dogubayazit.
Dzień rezerwowy lub dzień na odpoczynek (możliwe wycieczki fakultatywne – gorące źrodła w Diyadin, granica z Iranem, muzeum Arki Noego).
Transfer na lotnisko i powrót do Polski.
Bielizna termiczna z długimi rękawami oraz nogawkami. Zabierz co najmniej jedną parę na 2-3 dni. Z praniem będą problemy.
Buty do wejścia na szczyt, w których będzie Ci ciepło w temp. -20°C i do których zamocujesz raki. UWAGA! Buty nie mogą być ciasne!!! Profesjonalne buty można wypożyczyć na miejscu
Jedna chroniąca od zimna (np. kominiarka) i druga przed słońcem. I jeszcze jedna na wszelki wypadek.
Wystarczy najprostsza. Można wypożyczyć!
Kije teleskopowe (mogą być te najtańsze i wytrzymać tylko tę wyprawę) – odciążają kręgosłup i stawy kolanowe zarówno przy podejściu, jak i zejściu. A do tego pomagają utrzymać równowagę i możesz się na nich wesprzeć kiedy dopadnie Cię chwila słabości.
Są naprawdę użyteczne i przydatne i zdobywają coraz szerszą rzeszę zwolenników. Wybór ich jest naprawdę duży, a materiały stosowane do ich produkcji to różnego rodzaju stopy i włókna, producenci ścigają się w wprowadzaniu na rynek maksymalnie lekkich i wytrzymałych materiałów. Rękojeść najczęściej wykonywana jest z gumy, w droższych modelach z korka, a w najtańszych z plastiku. Końcówki bywają stalowe i widiowe, te wolniej się ścierają.
Kije odciążają kolana użytkownika (przede wszystkim podczas zejścia), pozwalają utrzymywać równowagę w marszu z dużym obciążeniem i po prostu ułatwiają wędrówkę.
Złożone i przytroczone do plecaka zajmują niewiele miejsca. Niektóre modele wyposażone są w absorber tłumiący drgania i amortyzujący uderzenia końcówki o podłoże, jednak jego użyteczność wydaje się wątpliwa, zwłaszcza w warunkach zimowych
Krem z filtrem UV (faktor 50 lub więcej).
Kurtka materiału nieprzewiewnego i nieprzemakalnego (np. GoreTex Paclite etc. – im lżejsze tym lepiej)
Latarka czołówka. Mała lekka i na diodach LED. Na szczyt wychodzimy w nocy, więc musisz sobie jakoś oświetlić drogę, do tego zdarza się, że brakuje prądu, a głupio by było rozbić sobie głowę, np. w drodze do toalety. Kupić możesz np. TUTAJ ze zniżką co najmniej 20% (o kod zniżkowy zapytaj nas mailem).
MENAŻKA kubek, łyżka, nóż, a dla wymagających – widelec.
Ochraniacze na łydki (stuptuty), nie są konieczne, ale mogą się przydać na wypadek opadów śniegu i/lub deszczu.
OKULARY przeciwsłoneczne kategorii 4, koniecznie 2 pary (jedna zapasowa, może być z tych tańszych, bo zapewne jej nie użyjesz). Możesz zabrać gogle – przydają się przy silnym wietrze
PALNIK gazowy – jeśli nie możesz się bez niego obyć, to kupisz sobie na miejscu.
Plecak, w którym przeniesiesz rzeczy i wyżywienie potrzebne w Prijucie (4100 m) na maksimum 4 dni.
Mały plecak: 20 – 30 l, w którym poniesiesz to co potrzebne podczas wędrówki (aparat, kurtka etc.).
RAKI – mogą być nawet najprostsze turystyczne. Istnieje możliwość pożyczenia na miejscu!!!
RĘKAWICE – 3 pary: cienkie jedwabne lub syntetyczne, polarowe i windstoppery. Warto pomyśleć o łapawicach.
Zabierz co najmniej jedną parę dobrych skarpet na 2 dni wyjazdu. Z praniem będą problemy.
W zależności od używanego obuwia, warunków panujących na szlaku i temperatury, powinniśmy je dobierać bardzo starannie i zgodnie z przeznaczeniem.
Skarpety dostępne na rynku różnią się składem włókien oraz konstrukcją.
W miejscach szczególnie narażonych na ucisk bądź uszkodzenia mechaniczne (goleń, pięta, palce) stosuje się dodatkowe przeszycia oraz zgrubienia, mające na celu większą ochronę stopy oraz amortyzację.
Różne są także rodzaje i techniki szwów, stosuje się kanały wentylujące stopę, dodatki elastyczne i wiele innych patentów. Zasady doboru skarpet wydają się podobne jak w przypadku bielizny. Im większa aktywność tym cieńsza skarpeta, najlepiej z dodatkiem włókien szybko odprowadzających wilgoć i antybakteryjnych. Do skarpet przewidzianych do działania w warunkach zimowych, a więc gdy przewidywana aktywność ruchowa jest mniejsza, stosuje się wełnę, która jest świetnym izolatorem.
Spodnie z materiału nieprzewiewnego i nieprzemakalnego (np. GoreTex Paclite etc. – im lżejsze tym lepiej)
ANTYBIOTYK o jak najszerszym spektrum działania: Duomox, Augmentin, Cipronex (koniecznie skonsultuj z lekarzem!) + lek osłonowy na żołądek
ASPIRYNA około 10 sztuk
BANDAŻE bandaże elastyczne
Diuramid (Acetazolamid jako lek wspomagający aklimatyzację)
tabletki do ssania łagodzące kłopoty górnych dróg oddechowych
maść z antybiotykiem:Ttribiotic, Oxycort
leki na dolegliwości żołądkowe (np. Nifuroksazyd, Smecta)
plastry (do klejenia ran i żelowe na odciski), opatrunki, gazy Leko
odpowiednie leki przeciwbólowe (ból głowy, ból brzucha): Ketonal, NoSpa
© 1994-2024 PAMIR
Informacje zawarte w niniejszej witrynie nie są prawnie wiążące i nie stanowią oferty handlowej (w tym w rozumieniu art. 66 § 1 kodeksu cywilnego), a jedynie mają charakter reklamowy. Są wyłącznie zaproszeniem do zawarcia umowy (art. 71 Kodeksu cywilnego). Oferta jest przesyłana po zgłoszeniu się na Wyprawę wraz z Umową.
Wszystkie zdjęcia i teksty są chronione przez prawo autorskie. Wykorzystanie w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody autorów zabronione.
Ta strona używa ciasteczek oraz zewnętrznych skryptów dla lepszego dostosowania treści do użytkownika.
Privacy settings
Ustawienia Prywatności
Ta strona używa ciasteczek oraz zewnętrznych skryptów dla lepszego dostosowania treści do użytkownika. Po lewej znajdziesz informacje o tym, jakie ciasteczka i skrypty są używane, oraz jaki wpływ mają na twoją wizytę na stronie. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Nie wpłynie to na twoją wizytę na stronie.
NOTE: Te ustawienia mają zastosowanie jedynie w przeglądarce i na urządzeniu, którego teraz używasz.
Polityka prywatności