Dzień 1 – przelot do Gruzji
Przelot do Gruzji (Tbilisi lub Kutaisi). Wylot z Warszawy lub Katowic (za dopłatą także z innych lotnisk w Polsce – prosimy o informację). Przejazd do Hotelu. Wieczorem spacer na starówce.
Działamy nieprzerwanie od 25 lat. Zorganizowaliśmy setki wypraw. Bezpieczeństwo stawiamy na pierwszym miejscu, dlatego na naszych wyprawach przez te wszystkie lata nie zdarzył się żaden wypadek.
Wszystkie ceny podajemy w złotówkach. Nie musisz kupować waluty, ani wozić jej ze sobą. Ryzyko wahań kursów walut jest po naszej stronie. Przed wyprawą wiesz dokładnie ile zapłacisz. Co do grosza!!! Jeśli wolisz zapłacić w walucie, przyjmujemy wpłaty w EUR, USD i GBP.
Podczas ataku szczytowego wspierają nas renomowani przewodnicy. Jesteś pod najlepszą opieką. Jeśli zajdzie taka potrzeba pomoc będzie udzielona natychmiast.
Przelot do Gruzji (Tbilisi lub Kutaisi). Wylot z Warszawy lub Katowic (za dopłatą także z innych lotnisk w Polsce – prosimy o informację). Przejazd do Hotelu. Wieczorem spacer na starówce.
Zakupy prowiantu i przejazd (ok 5 h) do Stepancminda (Kazbegi) u podnóża Kazbeka – 1730 m.n.p.m. Po drodze zwiedzimy byłą fortecę książąt Aragwi, piękną twierdzę Ananuri nad rzeką Aragwi niedaleko jeziora Żinwalskiego. Przekroczymy Przełęcz Krzyżową stanowiącą przejście z doliny Tereku w dolinę Aragwi (2379 m n.p.m.), najwyższy punkt Gruzińskiej Drogi Wojennej. Nocleg z kolacją w Stepancminda.
Bagaż główny ładujemy na juczne konie, a sami podjeżdżamy pod prawosławny klasztor Cminda Sameba (2170 m.n.p.m.). Wspaniale prezentuje się z Kazbekiem w tle. Dalej ruszamy pieszo. Na wysokości 2950m n.p.m. znajduje się mała kapliczka i punkt widokowy, z którego widać pozostałą część naszej trasy. Powoli zdobywając wysokość zbliżymy się do lodowca Gergeti (Orstveri), który łagodnie przetrawersujemy. Za nim pozostanie krótkie strome podejście do byłej stacji meteorologicznej (obecnie schronisko) – Bethlemi ok. 3650 m.n.p.m. Czas dzisiejszej wędrówki to około 6 – 8 h. Namioty rozbijemy w bezpośrednim sąsiedztwie schroniska. Dla chętnych możliwość noclegu w budynku. Ta opcja płatna jest dodatkowo. Bethlemi jest jednak zaniedbane i zimne, nie należy do przytulnych.
Dzień aklimatyzacyjny. Podejdziemy do plateau na lodowcu (4200 m. n.p.m.), to pierwszy odcinek trasy na szczyt, który podczas ataku szczytowego będziemy pokonywać nocą.
Pomiędzy godz. 02.00.-03.00. w nocy wychodzimy z namiotów aby ok. 08.00.-10.00. być na wierzchołku Kazbeka 5033 m.n.p.m. To najlepszy czas na zdobycie szczytu. Bądźmy tam zanim zaczną zbierać się chmury. Powrót do obozu, nocleg.
Dzień rezerwowy, na wypadek niepogody albo potrzeby wydłużenia aklimatyzacji. Jeśli nie będzie potrzebny zejdziemy do Stepancminda na zasłużony odpoczynek.
Zejście z Bethlemi do Stepancminda, gdzie nocleg.
Przejazd do Tbilisi. Odpoczynek, spacer po mieście.
Wylot do Polski, chyba że rozkład lotów wymusi wylot wieczorem dnia poprzedniego.
Bielizna termiczna z długimi rękawami oraz nogawkami. Zabierz co najmniej jedną parę na 2-3 dni. Z praniem będą problemy.
Kije teleskopowe (mogą być te najtańsze i wytrzymać tylko tę wyprawę) – odciążają kręgosłup i stawy kolanowe zarówno przy podejściu, jak i zejściu. A do tego pomagają utrzymać równowagę i możesz się na nich wesprzeć kiedy dopadnie Cię chwila słabości.
Są naprawdę użyteczne i przydatne i zdobywają coraz szerszą rzeszę zwolenników. Wybór ich jest naprawdę duży, a materiały stosowane do ich produkcji to różnego rodzaju stopy i włókna, producenci ścigają się w wprowadzaniu na rynek maksymalnie lekkich i wytrzymałych materiałów. Rękojeść najczęściej wykonywana jest z gumy, w droższych modelach z korka, a w najtańszych z plastiku. Końcówki bywają stalowe i widiowe, te wolniej się ścierają.
Kije odciążają kolana użytkownika (przede wszystkim podczas zejścia), pozwalają utrzymywać równowagę w marszu z dużym obciążeniem i po prostu ułatwiają wędrówkę.
Złożone i przytroczone do plecaka zajmują niewiele miejsca. Niektóre modele wyposażone są w absorber tłumiący drgania i amortyzujący uderzenia końcówki o podłoże, jednak jego użyteczność wydaje się wątpliwa, zwłaszcza w warunkach zimowych
Kurtka materiału nieprzewiewnego i nieprzemakalnego (np. GoreTex Paclite etc. – im lżejsze tym lepiej)
Ochraniacze na łydki (stuptuty), nie są konieczne, ale mogą się przydać na wypadek opadów śniegu i/lub deszczu.
Dwa karabinki zakręcane.
Dwie pętle z taśmy (szyte). Najbardziej uniwersalne są te o długości 120 cm.
Uprząż dopasowaną do grubej odzieży, w której będziesz zdobywać szczyt.
Plecak, w którym przeniesiesz rzeczy i wyżywienie potrzebne w Prijucie (4100 m) na maksimum 4 dni.
Mały plecak: 20 – 30 l, w którym poniesiesz to co potrzebne podczas wędrówki (aparat, kurtka etc.).
Śpiwór dający komfort w temperaturze do -5C (jeśli bardzo marzniesz to -10C).
Czy powinien być puchowy czy syntetyczny, każdy ma swoją na ten temat teorię. Puchowy zawsze będzie cieplejszy przy porównywalnej wadze i mniejszy po spakowaniu. Wypełnienie syntetyczne nie jest tak podatne na wilgoć, ale z czasem następuje degradacje jego właściwości izolacyjnych. Śpiwór syntetyczny na ogół po 3 latach trzeba wymienić. Puch jest bardzo trwały, dobry śpiwór puchowy posłuży nam co najmniej 10 lat.
Tu sprzedawca nie ma wielkiego pola do popisu, bo sugeruje się wartościami podanymi przez producenta. Ten z kolei podaje trzy zakresy temperatur: maksymalną, komfortową i minimalną. Należy pamiętać, że najistotniejsza jest ZAWSZE temperatura komfortu. W modelach typowo zimowych, temperatura minimalna powinna sugerować nam kiedy śpiwór chroni przed odmrożeniami. Często słyszy się głosy, że producenci zawyżają powyższe parametry, jednak o weryfikację takich sądów, jak i o potwierdzenie deklarowanych parametrów jest trudno. Generalnie przyjmuje się zasadę, że temperatura komfortowa zapewnia nieprzerwany sen zdrowemu, ubranemu tylko w bieliznę mężczyźnie.
Tyle testy. Życie pokazuje, że różnie się sypia w targanym zamiecią namiocie, po całodziennym brnięciu przez zaspy i wykopywaniu platformy pod namiot. Dochodzi do tego stan psychiczny i stopień fizycznego zmęczenia oraz to co mamy na sobie, a nawet co zjedliśmy na kolację. Poza tym indywidualny sposób odczuwania zimna i wrażliwość na nie.
Należy być również świadomym tego, że kobiety są mniej odporne na zimno, więc panie również, a może przede wszystkim, powinny bacznie przyglądać się przedziałowi “temperatura komfortu”. Część producentów podaje oddzielne parametry dla kobiet i mężczyzn.
W trosce o własną wygodę, a często również bezpieczeństwo, warto nieco ująć stopni Celsjusza normom producenckim i zwrócić uwagę na grubość śpiwora po rozłożeniu go. To, wydawałoby się, banalne, ale istnieją specjalne testy i tabele, za pomocą których można zweryfikować dane producentów podawane na śpiworach puchowych, stosując tego typu badanie. Wszak im więcej puchu i powietrza, tym izolacja lepsza, a o jakości wypełnienia sztucznego niech świadczy jego zdolność do odzyskiwania pożądanej grubości po uprzedniej kompresji (czyt.: upchaniu do worka)… No i dobrze jest zainwestować w śpiwór typowo letni, mały i lekki oraz ten, który będzie nam towarzyszył podczas wypraw w wysokie góry i na zimowych biwakach.
RĘKAWICE – 3 pary: cienkie jedwabne lub syntetyczne, polarowe i windstoppery. Warto pomyśleć o łapawicach.
RAKI – mogą być nawet najprostsze turystyczne. Istnieje możliwość pożyczenia na miejscu!!!
PALNIK gazowy – jeśli nie możesz się bez niego obyć, to kupisz sobie na miejscu.
OKULARY przeciwsłoneczne kategorii 4, koniecznie 2 pary (jedna zapasowa, może być z tych tańszych, bo zapewne jej nie użyjesz). Możesz zabrać gogle – przydają się przy silnym wietrze
MENAŻKA kubek, łyżka, nóż, a dla wymagających – widelec.
Latarka czołówka. Mała lekka i na diodach LED. Na szczyt wychodzimy w nocy, więc musisz sobie jakoś oświetlić drogę, do tego zdarza się, że brakuje prądu, a głupio by było rozbić sobie głowę, np. w drodze do toalety. Kupić możesz np. TUTAJ ze zniżką co najmniej 20% (o kod zniżkowy zapytaj nas mailem).
Zabierz co najmniej jedną parę dobrych skarpet na 2 dni wyjazdu. Z praniem będą problemy.
W zależności od używanego obuwia, warunków panujących na szlaku i temperatury, powinniśmy je dobierać bardzo starannie i zgodnie z przeznaczeniem.
Skarpety dostępne na rynku różnią się składem włókien oraz konstrukcją.
W miejscach szczególnie narażonych na ucisk bądź uszkodzenia mechaniczne (goleń, pięta, palce) stosuje się dodatkowe przeszycia oraz zgrubienia, mające na celu większą ochronę stopy oraz amortyzację.
Różne są także rodzaje i techniki szwów, stosuje się kanały wentylujące stopę, dodatki elastyczne i wiele innych patentów. Zasady doboru skarpet wydają się podobne jak w przypadku bielizny. Im większa aktywność tym cieńsza skarpeta, najlepiej z dodatkiem włókien szybko odprowadzających wilgoć i antybakteryjnych. Do skarpet przewidzianych do działania w warunkach zimowych, a więc gdy przewidywana aktywność ruchowa jest mniejsza, stosuje się wełnę, która jest świetnym izolatorem.
Spodnie z materiału nieprzewiewnego i nieprzemakalnego (np. GoreTex Paclite etc. – im lżejsze tym lepiej)
Krem z filtrem UV (faktor 50 lub więcej).
Wystarczy najprostsza. Można wypożyczyć!
prosty turystyczny (im lżejszy tym lepszy). Istnieje możliwość pożyczenia na miejscu!!!
Jedna chroniąca od zimna (np. kominiarka) i druga przed słońcem. I jeszcze jedna na wszelki wypadek.
Buty do wejścia na szczyt, w których będzie Ci ciepło w temp. -20°C i do których zamocujesz raki. UWAGA! Buty nie mogą być ciasne!!! Profesjonalne buty można wypożyczyć na miejscu
tabletki do ssania łagodzące kłopoty górnych dróg oddechowych
plastry (do klejenia ran i żelowe na odciski), opatrunki, gazy Leko
odpowiednie leki przeciwbólowe (ból głowy, ból brzucha): Ketonal, NoSpa
maść z antybiotykiem:Ttribiotic, Oxycort
leki na dolegliwości żołądkowe (np. Nifuroksazyd, Smecta)
Diuramid (Acetazolamid jako lek wspomagający aklimatyzację)
BANDAŻE bandaże elastyczne
ASPIRYNA około 10 sztuk
ANTYBIOTYK o jak najszerszym spektrum działania: Duomox, Augmentin, Cipronex (koniecznie skonsultuj z lekarzem!) + lek osłonowy na żołądek
© 1994-2024 PAMIR
Informacje zawarte w niniejszej witrynie nie są prawnie wiążące i nie stanowią oferty handlowej (w tym w rozumieniu art. 66 § 1 kodeksu cywilnego), a jedynie mają charakter reklamowy. Są wyłącznie zaproszeniem do zawarcia umowy (art. 71 Kodeksu cywilnego). Oferta jest przesyłana po zgłoszeniu się na Wyprawę wraz z Umową.
Wszystkie zdjęcia i teksty są chronione przez prawo autorskie. Wykorzystanie w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody autorów zabronione.
Ta strona używa ciasteczek oraz zewnętrznych skryptów dla lepszego dostosowania treści do użytkownika.
Privacy settings
Ustawienia Prywatności
Ta strona używa ciasteczek oraz zewnętrznych skryptów dla lepszego dostosowania treści do użytkownika. Po lewej znajdziesz informacje o tym, jakie ciasteczka i skrypty są używane, oraz jaki wpływ mają na twoją wizytę na stronie. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Nie wpłynie to na twoją wizytę na stronie.
NOTE: Te ustawienia mają zastosowanie jedynie w przeglądarce i na urządzeniu, którego teraz używasz.
Polityka prywatności