Czy dostanę fakturę VAT?
Oczywiście, na każdą wpłatę wystawiamy fakturę VAT, domyślnie na dane płatnika.
Jeśli chcesz fakturę VAT na inne dane, prześlij nam taką informację wraz ze zgłoszeniem lub mailem przed dokonaniem płatności.
Oczywiście, na każdą wpłatę wystawiamy fakturę VAT, domyślnie na dane płatnika.
Jeśli chcesz fakturę VAT na inne dane, prześlij nam taką informację wraz ze zgłoszeniem lub mailem przed dokonaniem płatności.
Za bilety lotnicze nie pobieramy żadnej marży, ani opłat manipulacyjnych. Płacisz tyle, ile wynosi faktyczna cena biletu. Na wyprawę wylatujesz wspólnie z pozostałymi uczestnikami!
Biletu lotniczego nie musisz szukać i kupować samodzielnie. Wyszukamy najlepsze połączenie i założymy rezerwację za Ciebie. Twoim zadaniem będzie jedynie zrealizowanie zwykłego krajowego przelewu, na konto naszego zaprzyjaźnionego agenta lotniczego. Obsługa przy zakupie biletu oczywiście w języku polskim!
Oczywiście, jeśli wyjazd się nie odbędzie z powodu epidemii wirusa COVID-19 lub zostanie przez nas odwołany z jakiegokolwiek innego powodu, w terminie max. 2 dni roboczych zwracamy wszystkie wpłacone pieniądze tytułem danego wyjazdu.
Za relatywnie niewielką opłatą możesz wykupić dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji i przerwania wyjazdu. Szczegółowe warunki takiego ubezpieczenia dostaniesz od nas mailem po zgłoszeniu się na wyjazd.
Jeśli zdecydujesz się na nie, wystarczy przelać na nasze konto podaną kwotę. Wykupimy ubezpieczenie za Ciebie, Ty nie musisz robić nic.
Przed wykupieniem ubezpieczenia zapoznaj się z przyczynami rezygnacji jakie ono obejmuje, są to m.in. zachorowanie Twoje lub osoby bliskiej, włamanie do mieszkania. Wszystkie przyczyny podane są w OWU, które prześlemy do Ciebie mailem.
Standardowo płatności dzielimy na 3 raty:
Możesz być spokojny o każdą wpłaconą złotówkę!!!
W przypadku choroby przewlekłej, decyzję o wyjeździe skonsultuj z lekarzem. Jeśli lekarz pozwoli Ci jechać, my nie widzimy żadnych przeciwwskazań.
UWAGA: nie musisz nas informować o szczegółach swojej dolegliwości! Pamiętaj jedynie, że aby objąć następstwa lub zaostrzenia choroby przewlekłej ubezpieczeniem, musisz wykupić dodatkowe rozszerzenie (napisz do nas maila – prześlemy kwotę dopłaty).
Aby objąć następstwa lub zaostrzenia choroby przewlekłej ubezpieczeniem, musisz wykupić dodatkowe rozszerzenie.
UWAGA: nie musisz nam, ani ubezpieczycielowi podawać żadnych szczegółów swojej choroby, wystarczy poinformować nas o potrzebie rozszerzenia ubezpieczenia. W odpowiedzi prześlemy kwotę dopłaty.
Tak, oczywiście. Oferujemy kilka wariantów rozszerzenia ubezpieczenia oraz zwiększenia jego sumy:
O konkretną kwotę dopłaty zapytaj nas mailem, prześlemy indywidualną kalkulację.
Nie, raki nie będą Ci potrzebne.
Tak, codziennie może padać deszcz.
Tak, istnieje taka możliwość. W każdym momencie wyprawy zapewniamy Ci możliwość bezpiecznego zejścia niżej jeśli tylko źle się poczujesz i nie będziesz mógł (-a) kontynuować wędrówki.
W zasadzie nie ma większej różnicy czy zabierzesz ze sobą dolary czy euro. Pamiętaj jednak, że banknoty dolarowe które zabierzesz muszą być wydrukowane po 2006 r., tzw. banknoty “z dużymi głowami”, inne nie są przyjmowane w Tanzanii. Możesz je wymienić na miejscu na szylingi tanzańskie bądź płacić bezpośrednio w dolarach.
Podczas wyprawy konieczny będzie zakup wizy tanzańskiej – 50 USD. Na napiwki należy przeznaczyć: 150 USD dla tragarzy i całej załogi tanzańskiej podczas wejścia na Kilimandżaro, 40 USD – na safari. Na pozostałe wydatki obejmujące między innymi zakup pamiątek należy przeznaczyć około 100 – 400 USD. Jeśli zabraknie Ci gotówki zawsze możesz wypłacić pieniądze z bankomatu (w Arushy i na Zanzibarze).
Tak, podczas wyprawy w zasadzie w każdym obozie istnieje możliwość skorzystania z telefonu komórkowego. Jednak zasięg jest uzależniony od wielu czynników, takich jak rodzaj operatora i innych, w związku z tym nie możemy zagwarantować, że z każdego miejsca na Kilimandżaro będziesz mógł (-a) swobodnie dodzwonić się do domu.
Hotele, w których śpimy są zazwyczaj wyposażone w moskitiery, jednak podczas safari, na biwaku w namiocie na pewno jej nie będzie. Zawsze warto zabrać własną moskitierę ze sobą (są dostępne w każdym sklepie podróżniczym oraz w wielu sklepach sportowych typu Decathlon). Polecamy także zabranie specjalnych środków odstraszających komary (spraye, żele) dedykowanych dla osób wyjeżdżających w tropiki dostępnych w aptekach (mają one zwiększoną dawkę substancji odstraszającej komary).
Nie. Razem z nami w wyprawie uczestniczy kucharz, który codziennie będzie przygotowywał dla Ciebie śniadanie i obiadokolację oraz dodatkowo pakiety lunchowe, tak byś miał (-a) się czym posilić w czasie codziennej wędrówki.
Wiza tanzańska kosztuje 50 USD, kupuje się ją na granicy. Nie jest wymagane zdjęcie.
Śpiwór zapewniający komfort w temperaturze -5C, a jeśli marzniesz to -10C.
W ostatnim obozie Barafu Camp często pada śnieg, droga na szczyt również może być zaśnieżona, a od wysokości około 5700 m n.p.m., czyli tzw. Stella Point droga jest prawie zawsze zaśnieżona. Śnieg może być zmrożony, lodu jako takiego nie ma.
Wylot do KILIMANJARO INTERNATIONAL AIRPORT lub wylot i lądowanie w KILIMANJARO INTERNATIONAL AIRPORT (w zależności od konfiguracji połączeń).
Po przylocie przejedziemy prywatnym transportem do naszego hotelu. To zaledwie 20 minut jazdy. Po południu odpoczynek w ogrodach naszego hotelu…
Nocleg w hotelu w Moshi.
Rankiem wyruszamy busem do Machame Gate (1900 m n.p.m.), skąd zaczniemy naszą wspinaczkę na Kilimandżaro. Naszym docelowym punktem na dzisiaj będzie obóz Machame Hut położony na wysokości 3100 m n.p.m. Wędrówka zajmie około 4,5 godzin (10,8 km). W czasie drogi przez górski las równikowy będziesz miał (-a) okazję nacieszyć wzrok soczystą zielenią olbrzymich, omszałych drzew a także wypatrzeć baraszkujące w ich koronach małpy. Nocleg spędzimy w namiotach w Machame Hut.
Dziś czeka Cię przejście do obozu Shira na wysokości 3847 m n.p.m. ok. 5 godzin marszu (5,2 km) skalisto-żwirową ścieżką dostarczą niezapomnianych widoków. Las równikowy zostawimy za sobą, a niska krzaczasta roślinność w strefę której wejdziemy pozwoli cieszyć się otaczającymi widokami, między innymi na nieodległy wierzchołek szczytu Mera. Nocleg w namiotach w Shira Hut.
Rano wyruszymy w kierunku obozu Barranco (3984 m n.p.m.), który będzie naszym dzisiejszym celem. Po drodze przejdziemy przez obóz Lava Tower, punkt o wysokości 4642 m n.p.m. Wędrówka zajmie około 7 godzin (10,7 km) i przez większość czasu kontynuować się będzie w niegościnnym krajobrazie wulkanicznych skał. Jednak tuż przed obozem Barranco wejdziemy w las endemicznych senecji, bajecznych roślin unikalnych dla tego miejsca. Ten widok na pewno zrobi na Tobie olbrzymie wrażenie. Nocleg w namiotach w obozie Barranco 3984 m.
Dziś naszym celem będzie obóz Barafu na wysokości 4681 m n.p.m. Przejście zajmie nam ok. 7-8 godzin. Marsz obfitować będzie w wiele stromych podejść i zejść. Zwieńczeniem wędrówki będzie ostatni obóz pod drodze w górę – Barafu, skąd atakować będziemy szczyt. W obozie poczujesz prawdziwie wysokogórski klimat, gdzie pierwszy raz podczas wędrówki będziesz mógł poczuć oddech lodowca. Nocleg (około północy wyruszamy na szczyt) spędzimy w namiotach.
Dzielimy się na grupy osób chodzących podobnym tempem i około północy pierwsza grupa wyrusza w kierunku szczytu Uhuru Peak (5895 m n.p.m.). Następnie wyruszają kolejne grupy. Przez około 5-7 godzin poruszamy się stromą ścieżką oświetlając sobie drogę czołówkami, tak by wschód słońca zastał nas na szczycie Kilimandżaro lub tuż poniżej wierzchołka na Stella Point skąd będziesz mógł (-a) podziwiać zapierający dech w piersiach widok na lodowiec i szczyt Mawenzi oświetlone pierwszymi promieniami słońca. Potem pozostaje już tylko kilka pamiątkowych zdjęć na szczycie Kilimandżaro i zejście do Barafu Hut na krótki odpoczynek. Jeszcze tego samego dnia schodzimy do nieodległego obozu Milenium (3820 m n.p.m.) gdzie nocujemy w namiotach. Z obozu rozpościera się ostatni przepiękny widok na Kilimandżaro.
Schodzimy do wyjścia z parku – bramy Mweka, , gdzie czeka na nas bus, który zawiezie nas do hotelu w Moshi. Dzień spędzamy na odpoczynku i świętowaniu sukcesu wejścia na szczyt Kilimandżaro.
Wylot z Kilimanjaro, powrót do kraju.
Czy zdarzyło Ci się postawić stopę na Czarnym Lądzie? Afryka cały czas pozostaje zagadką. Wzbudza ciekawość i jednocześnie lęk. Takich kontrastów jest więcej. Wielka różnorodność w niejednym podróżniku budziła fascynację.
W samym sercu Afryki znajduję się Kolos – Kilimandżaro. Widok masywu Kilimandżaro, górującego nad wszystkim dookoła, stanowi istotę tej afrykańskiej różnorodności. Na wysokość kilku tysięcy metrów nad egzotycznym światem przyrody wznosi się pokryty lodowcami, wulkaniczny masyw Dachu Afryki. Obraz ten jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych, jakie Natura stworzyła na Ziemi!Warto zatem przyjrzeć się Afryce z Góry. Tym bardziej, że zdobycie Kilimandżaro nie wymaga specjalnych umiejętności alpinistycznych. Nie znaczy to, że wejście na Dach Afryki jest łatwe. Pamiętać należy, że szczyt Kilimandżaro znajduje się niemal 6000 m. n.p.m. i zalicza się do Korony Ziemi! Wielodniowa wspinaczka wymaga więc odpowiedniej kondycji oraz, co warte podkreślenia, dobrej aklimatyzacji. Duża wysokość pozwala sprawdzić możliwości swojego organizmu.
W czasie marszu przekonasz się na czym polega wyjątkowość Kilimandżaro. Wychodzisz z sawanny, dalej – suchym, rzadkim lasem dochodzisz do wiecznie zielonego, gęstego lasu górskiego, później strefa roślinności krzewiastej, alpejskie łąki, aż w końcu wieczne śniegi. Fascynująca podróż przez strefy klimatyczne i świat afrykańskiej przyrody, zwieńczona imponującymi widokami, które cały czas uświadamiają, że znajdujemy się w samym sercu Czarnego Lądu.
Bielizna termiczna z długimi rękawami oraz nogawkami. Zabierz co najmniej jedną parę na 2-3 dni. Z praniem będą problemy.
Kije teleskopowe (mogą być te najtańsze i wytrzymać tylko tę wyprawę) – odciążają kręgosłup i stawy kolanowe zarówno przy podejściu, jak i zejściu. A do tego pomagają utrzymać równowagę i możesz się na nich wesprzeć kiedy dopadnie Cię chwila słabości.
Są naprawdę użyteczne i przydatne i zdobywają coraz szerszą rzeszę zwolenników. Wybór ich jest naprawdę duży, a materiały stosowane do ich produkcji to różnego rodzaju stopy i włókna, producenci ścigają się w wprowadzaniu na rynek maksymalnie lekkich i wytrzymałych materiałów. Rękojeść najczęściej wykonywana jest z gumy, w droższych modelach z korka, a w najtańszych z plastiku. Końcówki bywają stalowe i widiowe, te wolniej się ścierają.
Kije odciążają kolana użytkownika (przede wszystkim podczas zejścia), pozwalają utrzymywać równowagę w marszu z dużym obciążeniem i po prostu ułatwiają wędrówkę.
Złożone i przytroczone do plecaka zajmują niewiele miejsca. Niektóre modele wyposażone są w absorber tłumiący drgania i amortyzujący uderzenia końcówki o podłoże, jednak jego użyteczność wydaje się wątpliwa, zwłaszcza w warunkach zimowych
Kurtka materiału nieprzewiewnego i nieprzemakalnego (np. GoreTex Paclite etc. – im lżejsze tym lepiej)
Mały plecak: 20 – 30 l, w którym poniesiesz to co potrzebne podczas wędrówki (aparat, kurtka etc.).
Śpiwór dający komfort w temperaturze do -5C (jeśli bardzo marzniesz to -10C).
Czy powinien być puchowy czy syntetyczny, każdy ma swoją na ten temat teorię. Puchowy zawsze będzie cieplejszy przy porównywalnej wadze i mniejszy po spakowaniu. Wypełnienie syntetyczne nie jest tak podatne na wilgoć, ale z czasem następuje degradacje jego właściwości izolacyjnych. Śpiwór syntetyczny na ogół po 3 latach trzeba wymienić. Puch jest bardzo trwały, dobry śpiwór puchowy posłuży nam co najmniej 10 lat.
Tu sprzedawca nie ma wielkiego pola do popisu, bo sugeruje się wartościami podanymi przez producenta. Ten z kolei podaje trzy zakresy temperatur: maksymalną, komfortową i minimalną. Należy pamiętać, że najistotniejsza jest ZAWSZE temperatura komfortu. W modelach typowo zimowych, temperatura minimalna powinna sugerować nam kiedy śpiwór chroni przed odmrożeniami. Często słyszy się głosy, że producenci zawyżają powyższe parametry, jednak o weryfikację takich sądów, jak i o potwierdzenie deklarowanych parametrów jest trudno. Generalnie przyjmuje się zasadę, że temperatura komfortowa zapewnia nieprzerwany sen zdrowemu, ubranemu tylko w bieliznę mężczyźnie.
Tyle testy. Życie pokazuje, że różnie się sypia w targanym zamiecią namiocie, po całodziennym brnięciu przez zaspy i wykopywaniu platformy pod namiot. Dochodzi do tego stan psychiczny i stopień fizycznego zmęczenia oraz to co mamy na sobie, a nawet co zjedliśmy na kolację. Poza tym indywidualny sposób odczuwania zimna i wrażliwość na nie.
Należy być również świadomym tego, że kobiety są mniej odporne na zimno, więc panie również, a może przede wszystkim, powinny bacznie przyglądać się przedziałowi “temperatura komfortu”. Część producentów podaje oddzielne parametry dla kobiet i mężczyzn.
W trosce o własną wygodę, a często również bezpieczeństwo, warto nieco ująć stopni Celsjusza normom producenckim i zwrócić uwagę na grubość śpiwora po rozłożeniu go. To, wydawałoby się, banalne, ale istnieją specjalne testy i tabele, za pomocą których można zweryfikować dane producentów podawane na śpiworach puchowych, stosując tego typu badanie. Wszak im więcej puchu i powietrza, tym izolacja lepsza, a o jakości wypełnienia sztucznego niech świadczy jego zdolność do odzyskiwania pożądanej grubości po uprzedniej kompresji (czyt.: upchaniu do worka)… No i dobrze jest zainwestować w śpiwór typowo letni, mały i lekki oraz ten, który będzie nam towarzyszył podczas wypraw w wysokie góry i na zimowych biwakach.
Powerbank – magazyn energii. Do naładowania telefonu, aparatu, kamery i wszelkich sprzętów elektronicznych. W górach z prądem będą problemy, a bez prądu sprzęty elektroniczne są bezużyteczne. Sprawdzone i niedrogie modele: mniejszy i tańszy jeśli nie masz dużych potrzeb lub większy jeśli potrzebujesz dużo energii.
RĘKAWICE – 3 pary: cienkie jedwabne lub syntetyczne, polarowe i windstoppery. Warto pomyśleć o łapawicach.
OKULARY przeciwsłoneczne kategorii 4, koniecznie 2 pary (jedna zapasowa, może być z tych tańszych, bo zapewne jej nie użyjesz). Możesz zabrać gogle – przydają się przy silnym wietrze
Latarka czołówka. Mała lekka i na diodach LED. Na szczyt wychodzimy w nocy, więc musisz sobie jakoś oświetlić drogę, do tego zdarza się, że brakuje prądu, a głupio by było rozbić sobie głowę, np. w drodze do toalety. Kupić możesz np. TUTAJ ze zniżką co najmniej 20% (o kod zniżkowy zapytaj nas mailem).
Zabierz co najmniej jedną parę dobrych skarpet na 2 dni wyjazdu. Z praniem będą problemy.
W zależności od używanego obuwia, warunków panujących na szlaku i temperatury, powinniśmy je dobierać bardzo starannie i zgodnie z przeznaczeniem.
Skarpety dostępne na rynku różnią się składem włókien oraz konstrukcją.
W miejscach szczególnie narażonych na ucisk bądź uszkodzenia mechaniczne (goleń, pięta, palce) stosuje się dodatkowe przeszycia oraz zgrubienia, mające na celu większą ochronę stopy oraz amortyzację.
Różne są także rodzaje i techniki szwów, stosuje się kanały wentylujące stopę, dodatki elastyczne i wiele innych patentów. Zasady doboru skarpet wydają się podobne jak w przypadku bielizny. Im większa aktywność tym cieńsza skarpeta, najlepiej z dodatkiem włókien szybko odprowadzających wilgoć i antybakteryjnych. Do skarpet przewidzianych do działania w warunkach zimowych, a więc gdy przewidywana aktywność ruchowa jest mniejsza, stosuje się wełnę, która jest świetnym izolatorem.
Spodnie z materiału nieprzewiewnego i nieprzemakalnego (np. GoreTex Paclite etc. – im lżejsze tym lepiej)
Krem z filtrem UV (faktor 50 lub więcej).
Torba transportowa lub walizka lub plecak (50 – 80 l) – do transportu wszystkich rzeczy z kraju i na miejscu.
Jedna chroniąca od zimna (np. kominiarka) i druga przed słońcem. I jeszcze jedna na wszelki wypadek.
Wygodne buty za kostkę, do wędrówki podczas trekkingu.
tabletki do ssania łagodzące kłopoty górnych dróg oddechowych
plastry (do klejenia ran i żelowe na odciski), opatrunki, gazy Leko
odpowiednie leki przeciwbólowe (ból głowy, ból brzucha): Ketonal, NoSpa
maść z antybiotykiem:Ttribiotic, Oxycort
leki na dolegliwości żołądkowe (np. Nifuroksazyd, Smecta)
Diuramid (Acetazolamid jako lek wspomagający aklimatyzację)
BANDAŻE bandaże elastyczne
ASPIRYNA około 10 sztuk
ANTYBIOTYK o jak najszerszym spektrum działania: Duomox, Augmentin, Cipronex (koniecznie skonsultuj z lekarzem!) + lek osłonowy na żołądek
© 1994-2024 PAMIR
Informacje zawarte w niniejszej witrynie nie są prawnie wiążące i nie stanowią oferty handlowej (w tym w rozumieniu art. 66 § 1 kodeksu cywilnego), a jedynie mają charakter reklamowy. Są wyłącznie zaproszeniem do zawarcia umowy (art. 71 Kodeksu cywilnego). Oferta jest przesyłana po zgłoszeniu się na Wyprawę wraz z Umową.
Wszystkie zdjęcia i teksty są chronione przez prawo autorskie. Wykorzystanie w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody autorów zabronione.
Ta strona używa ciasteczek oraz zewnętrznych skryptów dla lepszego dostosowania treści do użytkownika.
Privacy settings
Ustawienia Prywatności
Ta strona używa ciasteczek oraz zewnętrznych skryptów dla lepszego dostosowania treści do użytkownika. Po lewej znajdziesz informacje o tym, jakie ciasteczka i skrypty są używane, oraz jaki wpływ mają na twoją wizytę na stronie. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Nie wpłynie to na twoją wizytę na stronie.
NOTE: Te ustawienia mają zastosowanie jedynie w przeglądarce i na urządzeniu, którego teraz używasz.
Polityka prywatności