Czy dostanę fakturę VAT?
Oczywiście, na każdą wpłatę wystawiamy fakturę VAT, domyślnie na dane płatnika.
Jeśli chcesz fakturę VAT na inne dane, prześlij nam taką informację wraz ze zgłoszeniem lub mailem przed dokonaniem płatności.
Jeśli wyjazd zostanie odwołany przez nas dostajesz zwrot 100% wpłaconych środków w ciągu 2 dni roboczych.
Zachorowanie na COVID-19, które uniemożliwi Ci wyjazd, możesz ubezpieczyć wykupując dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji i przerwania. Odzyskasz wówczas 100% wpłaconych środków.
Jeśli się nie ubezpieczysz, a zrezygnujesz z wyjazdu z dowolnego powodu, dostaniesz od nas voucher na 100% wpłaconych środków. Voucher będzie ważny przez 4 lata na dowolną naszą wyprawę.
Jeśli się nie ubezpieczysz i nie chcesz vouchera, zwrócimy Ci wszystkie wpłacone środki potrącając dokonane płatności, których nie będziemy w stanie odzyskać.
Działamy nieprzerwanie od 30 lat. Organizujemy najwyższej jakości wyprawy, na pierwszym miejscu stawiając bezpieczeństwo.
Jako jedyna agencja trekkingowa w Nepalu oferujemy NIELIMITOWANĄ wodę pitną. Dlaczego? Bo woda którą zapewniamy jest na pewno zdatna do picia, a ta z butelek już nie zawsze. Bo nie produkujemy śmieci w postaci plastikowych butelek (ok. 50 szt/os/wyjazd). Bo to kluczowy element dobrej aklimatyzacji. Bo to oszczędność dla uczestnika ok. 200 USD/os/wyjazd (dziennie trzeba wypić ok. 4-5 l wody, a 1 l potrafi kosztować 3-4 USD)
Bezpieczeństwo stawiamy zawsze na pierwszym miejscu. Tu nie idziemy na żadne kompromisy. Przez 30 lat naszej działalności na naszych wyprawach nie zdarzył się żaden wypadek. Z nami jesteś bezpieczny w górach!
Na miejscu mamy zgrany zespół przewodników i tragarzy, z którymi współpracujemy od lat. Zatrudniamy ich bez pośredników lokalnych, dbając o dobre wynagrodzenie oraz wszelkie niezbędne ubezpieczenia. To dzięki nim Twoja przygoda w Himalajach będzie możliwa. Jadąc z nami masz gwarancję, że Twoje pieniądze trafiają bezpośrednio do tych, którzy będą pomagać Ci w górach.
Wszystkie nasze wyprawy to programy autorskie. Wszystkie trasy przemierzamy od wielu lat. Znamy lokalne uwarunkowania.
Wciąż ulepszamy program tak, by każdy następny wyjazd był lepszy od poprzedniego!
Wszystkie zdjęcia i filmy na naszej stronie internetowej są naszego autorstwa. Nie upiększamy ich! Tak wyglądają miejsca, do których Was zabieramy!
Podczas trekkingu jak i wejścia na szczyt zapewniamy opiekę najlepszych licencjonowanych przewodników, o najwyższych kwalifikacjach, z którymi współpracujemy bezpośrednio od wielu lat. Na Island Peak zwykle będziesz wchodził pod opieką przewodnika, który kilka razy zdobył Everest…
W Katmandu nocujemy w zaprzyjaźnionym, bezpiecznym i w wysoko ocenianym hotelu. W górach wybieramy najlepsze schroniska kierując się jakością jedzenia, bezpieczeństwem i standardem. Zawsze nocujemy w pokojach dwuosobowych, a jeśli wolisz jedynkę, masz taki wybór.
Za wyjazd możesz zapłacić w złotówkach (PLN) przeliczając cenę w dolarach (USD) wg średniego kursu NBP z dnia wpłaty. Ważne!!! Do przeliczania USD na PLN stosujemy bardzo korzystny, średni kurs z NBP, zamiast dużo wyższego (ok. +5%) kursu sprzedaży banku.
Jeśli wolisz zapłacić w dolarach USD masz 2 możliwości:
W Nepalu współpracujemy bezpośrednio z najlepszą firmą specjalizującą się w akcjach ratunkowych i ewakuacjach helikopterem nawet z wysokości 8000 m!!! Firma dysponuje własnymi helikopterami oraz szpitalem o standardzie wyższym niż szpitale w Polsce.
Jeśli zajdzie taka potrzeba natychmiast wzywamy śmigłowiec, by przetransportował Cię w bezpieczne miejsce, a nasi ludzie zadbają o najlepszą dostępna pomoc medyczną. Zawsze będziesz pod opieką naszego teamu: w górach, podczas transportu śmigłowcem, w szpitalu, po wyjściu ze szpitala, aż do wylotu do domu.
Wybierasz się na trekking pod Everest, ale nie wiesz czy dasz radę? Bo za wysoko, za zimno, za trudno, nie wiesz jak zareaguje Twój organizm na wysokość, a może masz nie do końca wyleczoną kontuzję? Nawet jeśli masz już doświadczenie z dużą wysokością (>4500 m) i tak nie możesz przewidzieć jak zareagujesz tym razem.
Dlatego wyprawy pod Everest organizujemy w 5 różnych WARIANTACH. Przed wyjazdem możesz wybrać ten jeden najbardziej wymarzony, ale życie może zweryfikować Twój wybór. Dlatego już w trakcie wyjazdu, przez pierwszych 7 dni trekkingu, możesz zmienić swój wybór!!!
Z grupy łatwiejszej przenieść się do trudniejszej lub na odwrót. Możesz podjąć decyzje o rezygnacji ze zdobywania sześciotysięcznika i przenieść się do grupy, która w tym czasie będzie realizować program trekkingowy lub na odwrót z trekkingu przenieść się na zdobywanie sześciotysięcznika. Jeśli uznasz, że masz dość wysokości, zimna i wysiłku, nic nie stoi na przeszkodzie, by z grupą realizującą krótki program zejść niżej i popijając pyszne espresso podziwiać najpiękniejsze górskie widoki na Ziemi. Zmiana planów nie będzie się wiązać z bezsensownym czekaniem na grupę, po prostu dołączysz do innej naszej grupy w tym samym czasie!!!
Jeśli obawiasz się, że nie dasz rady wejść na Island Peak, zawsze możesz w trakcie wyprawy przenieść się do jednej z grup trekkingowych EVEREST TREKKING + GOKYO + CHOLA, które w tym czasie odwiedzą osadę Gokyo.
Jeśli nie masz 20 dni urlopu, zapoznaj się z najkrótszym trekkingiem do bazy TREKKING BAZA MOUNT EVEREST – TYLKO 14 DNI lub poleć do bazy helikopterem EVEREST BAZA + GOKYO HELIKOPTEREM (5-7 dni).
Jeśli masz 23 dni, bardzo dobrą kondycję i chcesz zobaczyć wszystko co najciekawsze pod Everestem oraz zdobyć Island Peak, zapoznaj się z tym wariantem SZEŚCIOTYSIĘCZNIK – ISLAND PEAK + EVEREST BAZA + BAZA CZO OJU + GOKYO + AMA DABLAM.
Jeśli nie masz czasu wiosną, to może wybierzesz się na jesienną wyprawę ISLAND PEAK + EVEREST BC BAZA?
Oczywiście, na każdą wpłatę wystawiamy fakturę VAT, domyślnie na dane płatnika.
Jeśli chcesz fakturę VAT na inne dane, prześlij nam taką informację wraz ze zgłoszeniem lub mailem przed dokonaniem płatności.
Za bilety lotnicze nie pobieramy żadnej marży, ani opłat manipulacyjnych. Płacisz tyle, ile wynosi faktyczna cena biletu. Na wyprawę wylatujesz wspólnie z pozostałymi uczestnikami!
Biletu lotniczego nie musisz szukać i kupować samodzielnie. Wyszukamy najlepsze połączenie i założymy rezerwację za Ciebie. Twoim zadaniem będzie jedynie zrealizowanie zwykłego krajowego przelewu, na konto naszego zaprzyjaźnionego agenta lotniczego. Obsługa przy zakupie biletu oczywiście w języku polskim!
Oczywiście, jeśli wyjazd się nie odbędzie z powodu epidemii wirusa COVID-19 lub zostanie przez nas odwołany z jakiegokolwiek innego powodu, w terminie max. 2 dni roboczych zwracamy wszystkie wpłacone pieniądze tytułem danego wyjazdu.
Za relatywnie niewielką opłatą możesz wykupić dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji i przerwania wyjazdu. Szczegółowe warunki takiego ubezpieczenia dostaniesz od nas mailem po zgłoszeniu się na wyjazd.
Jeśli zdecydujesz się na nie, wystarczy przelać na nasze konto podaną kwotę. Wykupimy ubezpieczenie za Ciebie, Ty nie musisz robić nic.
Przed wykupieniem ubezpieczenia zapoznaj się z przyczynami rezygnacji jakie ono obejmuje, są to m.in. zachorowanie Twoje lub osoby bliskiej, włamanie do mieszkania. Wszystkie przyczyny podane są w OWU, które prześlemy do Ciebie mailem.
Standardowo płatności dzielimy na 3 raty:
Możesz być spokojny o każdą wpłaconą złotówkę!!!
Kupując serwis w zagranicznej firmie, nawet prowadzonej przez osoby z Polski, Twoje pieniądze w żaden sposób nie są chronione. Jeśli serwis nie będzie zrealizowany zgodnie z umową, jesteś na straconej pozycji i nie odzyskasz swoich pieniędzy. Co więcej nie możesz nawet złożyć reklamacji.
Po drugie najpewniej nie będzie taniej. Wyprawy organizujemy od 25 lat. Lata doświadczeń i wieloletnie kontakty w krajach, do których podróżujemy sprawiają, że osoba bez doświadczenia nie jest w stanie zorganizować wyjazdu ani taniej, ani na tym samym, wysokim poziomie.
Po trzecie całość Twoich pieniędzy wpłacona na nasze konto, jest w 100% chroniona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny oraz Gwarancję Ubezpieczeniową. Nie musisz martwić się o naszą kondycję finansową, bo zupełnie niezależnie od niej, w przypadku jakikolwiek problemów odzyskasz 100% swoich pieniędzy. Te wyjątkowo korzystne dla klienta zasady, obowiązują jedynie wówczas, kiedy korzystasz z licencjonowanego organizatora turystyki, jakim jesteśmy.
Numer wpisu do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki: 829/34/2019. Aktualność wpisu możesz sprawdzić na stronie
Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego
W przypadku choroby przewlekłej, decyzję o wyjeździe skonsultuj z lekarzem. Jeśli lekarz pozwoli Ci jechać, my nie widzimy żadnych przeciwwskazań.
UWAGA: nie musisz nas informować o szczegółach swojej dolegliwości! Pamiętaj jedynie, że aby objąć następstwa lub zaostrzenia choroby przewlekłej ubezpieczeniem, musisz wykupić dodatkowe rozszerzenie (napisz do nas maila – prześlemy kwotę dopłaty).
Aby objąć następstwa lub zaostrzenia choroby przewlekłej ubezpieczeniem, musisz wykupić dodatkowe rozszerzenie.
UWAGA: nie musisz nam, ani ubezpieczycielowi podawać żadnych szczegółów swojej choroby, wystarczy poinformować nas o potrzebie rozszerzenia ubezpieczenia. W odpowiedzi prześlemy kwotę dopłaty.
Tak, oczywiście. Oferujemy kilka wariantów rozszerzenia ubezpieczenia oraz zwiększenia jego sumy:
O konkretną kwotę dopłaty zapytaj nas mailem, prześlemy indywidualną kalkulację.
Prawdą jest, że w Katmandu można kupić w zasadzie wszystko, co jest potrzebne w górach. Pamiętaj jednak, że 99% sprzętu to podróbki. W przypadku polaru czy kurtki puchowej nie stanowi to większego problemu, ale w przypadku kurtki z membraną już tak. Pewne rzeczy można i warto kupić na miejscu, ale inne zdecydowanie lepiej zakupić w kraju. O konkrety zapytaj nas mailem, chętnie pomożemy.
Wiza na 30 dni kosztuje 50 USD, na 15 – 30 USD, kupuje się ją po przylocie na lotnisku.
Na 15 dni przed przylotem warto wypełnić aplikację wizową online na tej stronie.
W ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu na miejscu. Wypełnienie aplikacji online nie jest konieczne, można to zrobić już na miejscu, po przylocie.
Na wszelki wypadek warto zabrać 1 zdjęcie papierowe w formacie wizowym lub do dokumentów. Nie musi to być to samo zdjęcie co w paszporcie, nie musi spełniać żadnych specjalnych wymogów.
Tak, możesz bezpiecznie zostawić wszystko to, co nie będzie potrzebne w górach, także cenne rzeczy, np. komputer, dowód rejestracyjny lub paszport. Usługa ta jest bezpłatna.
Nie ma to większego znaczenia, relacje kursów EUR i USD są prawie takie same jak u nas w kraju. Trochę korzystniejszy będzie USD (o ok. 1%).
W naszym hotelu, u nas lub na ulicy, w Katmandu walutę można zmienić prawie wszędzie.
Tak, powinny działać wszystkie telefony krajowych operatorów, ale tylko tam, gdzie jest zasięg.
Pamiętaj o włączeniu roamingu u swojego operatora!
Tam gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowej, będzie możliwość skorzystania z telefonu satelitarnego.
Zawsze mamy ze sobą telefon satelitarny. Dodatkowo działając w Nepalu od prawie 20 lat, mamy mnóstwo zaprzyjaźnionych górali, gotowych do pomocy.
W większości miejsc tak, ale będą miejsca bez zasięgu. Dobrze jest sprawdzić czy Twój macierzysty operator ma podpisana umowę roamingową z którymś z operatorów nepalskich
Niestety tak. Bez przedpłaty nikt nie poleci śmigłowcem w góry, a jak na razie w Nepalu żadna firma ubezpieczeniowa nie ma swojego przedstawicielstwa. W trosce o Twoje bezpieczeństwo, to my płacimy gotówką za transport śmigłowcowy, a potem odzyskujemy te pieniądze od ubezpieczyciela. Dajemy zatem każdemu gwarancję, że o ile warunki pogodowe na to pozwalają, śmigłowiec wystartuje bez zbędnej zwłoki, a Ty nie będziesz musiał (-ła) zapłacić ani złotówki z własnej kieszeni.
Tak, istnieje taka możliwość. W każdym momencie wyprawy zapewniamy Ci możliwość bezpiecznego zejścia niżej, jeśli tylko źle się poczujesz i nie będziesz mógł (-a) kontynuować wędrówki.
Napiwek nie jest obowiązkowy. Jest to przyjęty zwyczaj. Po treku na pewno docenisz, jak ciężką pracę wykonują tragarze. Nie współpracujemy z przypadkowymi ludźmi z ulicy, dlatego możesz mieć pewność, że Twoje pieniądze będą dobrze wykorzystane przez pracowitych himalajskich górali. Na prawdę warto!
Niestety w wielu wypadkach tak. Nieodpowiedzialne agencje lub sami turyści, mając ogromną przewagę, wymuszają na tragarzach bardzo złe warunki pracy (marne wynagrodzenie, bardzo ciężkie bagaże).
My współpracujemy od lat z tymi samymi tragarzami, o których dbamy. Płacimy im godne wynagrodzenie bez żadnych lokalnych pośredników (zatrudniamy tragarzy bezpośrednio) oraz ich ubezpieczamy.
To oni wykonują najcięższą robotę, dlatego podchodzimy z ogromnym szacunkiem do ich pracy. Wielu z tragarzy to nasi przyjaciele, z którymi znamy się od lat.
Ze swojej strony będziesz mógł (-ogła) podziękować za trud ich pracy przekazując napiwek na koniec trekkingu, który w całości trafi w ich ręce oraz nepalskich przewodników.
typ C – takie jak u nas, standard europejski
typ D
typ M
Niemal wszędzie można użyć naszych wtyczek bez przejściówki! My nie używamy żadnych przejściówek.
Jeśli chcesz być w 100% pewny (-a), zaopatrz się w odpowiedni adapter. Za ok 2 USD można go zakupić na miejscu.
Teoretycznie w każdym miejscu jest możliwość ładownia, ale nie zawsze działa (chińskie systemy solarne). Na pewno prąd będzie dostępny co 3-4 dni. Korzystanie z elektryczności w górach jest zawsze płatne od 1-4 USD za godzinę lub ładowanie. Zdecydowanie pewniej jest zabrać zapas akumulatorów lub power bank.
Nie gwarantujemy, że zobaczysz żywego Yeti, ale po drodze będziesz miał (-a) okazję zobaczyć skalp Yeti.
Tak, w bazie pod Island Peak posiłki przygotowujemy samodzielnie. Palnik i menażkę można wypożyczyć w ostatniej osadzie przed bazą.
NIE! Jako jedyna agencja trekkingowa w Nepalu oferujemy NIELIMITOWANĄ wodę pitną. Dlaczego? Bo woda którą zapewniamy jest na pewno zdatna do picia, a ta z butelek już nie zawsze.
Bo nie produkujemy śmieci w postaci plastikowych butelek (ok. 50-80 szt/os/wyjazd).
Bo to kluczowy element dobrej aklimatyzacji.
Bo to oszczędność dla uczestnika ok. 200 USD/os/wyjazd (dziennie trzeba wypić ok. 4-5 l wody, a 1 l potrafi kosztować 3-4 USD).
Aby zabrać wodę w trasę musisz mieć ze sobą butelkę, bukłak lub termos. Bukłak (system z rurką) jest najlepszy, bo umożliwia picie często, a mało i do tego bez zatrzymywania.
Jemy w schroniskach tam gdzie będziemy spać. Zapewniamy śniadanie, lunch i obiadokolację oraz ciepłe napoje do posiłków. W każdym miejscu z menu wybieramy to, co w danym miejscu jest najlepsze.
Nie, bagaż będzie niósł tragarz. Chyba, że bardzo chcesz nieść cały swój ekwipunek, wówczas z naszej strony nie ma żadnego problemu. Każdy uczestnik niesie ze sobą mały plecak (30l) z niezbędnymi rzeczami na cały dzień (kurtka, woda, aparat fotograficzny).
Tak, przewidzieliśmy w planie nocleg w Gorak Shep.
Pierwszego dnia po przybyciu, o ile pogoda dopisze wybierzemy się na Kala Patthar, bo widok na Everest o zachodzie słońca jest wyjątkowy. Kolejnego dnia rano, będzie czas na odwiedzenie bazy.
Jeśli pogoda nie będzie idealna, po południu wybierzemy się do obozu bazowego, a kolejnego dnia rano – na Kala Patthar.
Tak, może zdarzyć się zarówno opad deszczu jak i śniegu. Na ogół są to maksimum 2 dni podczas całego trekkingu, ale zdarzają się też lata kiedy nie ma żadnych opadów. Zabierz kurtkę i spodnie z membraną.
Tak, śpiwór będzie konieczny. Powinien zapewnić komfort w temperaturze do -5°C (dla marznących -10°C. Pokoje są nieogrzewane i podczas najzimniejszych 5 noclegów wewnątrz pokoju może być temperatura ok. -3°C. Polecamy śpiwory puchowe. Są lżejsze, zajmują mniejszą objętość i zachowują swoje właściwości izolacyjne przez co najmniej 10 lat. Śpiwory syntetyczne bardzo szybko tracą swoje właściwości (2-3 lata). Śpiwór puchowy jest droższy, ale dzięki 20% zniżki jaką oferujemy uczestnikom naszych wyjazdów, różnica staje się minimalna.
Karimata będzie potrzebna podczas noclegu w bazie pod Island Peak (palnowo 1 noc). Można wypożyczyć w ostatniej miejscowości przed bazą.
Nocujemy w schroniskach (nazywanych lodżami), w pokojach dwuosobowych.
Mamy, to 6 dzień trekkingu. Wychodzimy z Tengboche 3880 m i idziemy tylko 1,5-2 godz. do Pangboche 3980 m. Śpimy więc praktycznie na tej samej wysokości, a mamy możliwość zobaczenia przepięknie położonej osady Pangbocze, z najstarszą gompą w Khumbu i znajdującym się w niej skalpem Yeti. Tego dnia dla chętnych jest możliwość odwiedzenia bazy pod Ama Dablam. Taki schemat aklimatyzacji wypracowaliśmy w wyniku dwudziestoletniego doświadczenia i sprawdza się najlepiej.
Tak, w najwyższych noclegach mamy do dyspozycji tlen. Do użycia tylko w sytuacjach ratunkowych!!!
Marzy Ci się przygoda w górach wysokich? Wspinaczka w jednym z najpiękniejszych miejsc w Himalajach? Adrenalina, wysokość, lodowiec?
Jeśli odpowiedź brzmi TAK, mamy coś dla Ciebie! Wyprawa na Island Peak (+ Everest baza) łączy w sobie wszystkie te elementy. Droga przez śnieżno – lodowe plateau, a później wspinaczka na stromą lodową ścianę, by w końcu dostać się na wąską i eksponowaną grań szczytową daje możliwość posmakowania prawdziwej wysokogórskiej wspinaczki. I to nie byle gdzie! Ale w otoczeniu najwyższych i najpiękniejszych himalajskich szczytów: Lhotse i Ama Dablam.
Zanim jednak dotrzesz do bazy pod Island Peak czeka Cię wspaniała wędrówka aklimatyzacyjna do bazy pod Everestem i na szczyt Kala Patthar 5642 m. Poznasz życie i kulturę Sherpów. Zobaczysz skalp Yeti i odwiedzisz kilkusetletni klasztor położony wysoko w górach. To podróż pełna kolorów i magii.
A po skończonej wyprawie będzie czas by odpocząć w Kotlinie Kathmandu, posmakować klimatu miejsca, udać się na zakupy, zaszyć w wąskich uliczkach Thamelu i odwiedzić najbardziej spektakularne miejsca w mieście i jego okolicach. Ostatnią pożegnalną noc spędzimy na wzgórzach położonych wokół Kathmandu, w Nagarkocie. Przy blasku ogniska po raz ostatni będziemy podziwiać rozgwieżdżone niebo nad głównym grzbietem Himalajów i wspominać chwile spędzone na górskim szlaku…
Bielizna termiczna z długimi rękawami oraz nogawkami. Zabierz co najmniej jedną parę na 2-3 dni. Z praniem będą problemy.
Kije teleskopowe (mogą być te najtańsze i wytrzymać tylko tę wyprawę) – odciążają kręgosłup i stawy kolanowe zarówno przy podejściu, jak i zejściu. A do tego pomagają utrzymać równowagę i możesz się na nich wesprzeć kiedy dopadnie Cię chwila słabości.
Są naprawdę użyteczne i przydatne i zdobywają coraz szerszą rzeszę zwolenników. Wybór ich jest naprawdę duży, a materiały stosowane do ich produkcji to różnego rodzaju stopy i włókna, producenci ścigają się w wprowadzaniu na rynek maksymalnie lekkich i wytrzymałych materiałów. Rękojeść najczęściej wykonywana jest z gumy, w droższych modelach z korka, a w najtańszych z plastiku. Końcówki bywają stalowe i widiowe, te wolniej się ścierają.
Kije odciążają kolana użytkownika (przede wszystkim podczas zejścia), pozwalają utrzymywać równowagę w marszu z dużym obciążeniem i po prostu ułatwiają wędrówkę.
Złożone i przytroczone do plecaka zajmują niewiele miejsca. Niektóre modele wyposażone są w absorber tłumiący drgania i amortyzujący uderzenia końcówki o podłoże, jednak jego użyteczność wydaje się wątpliwa, zwłaszcza w warunkach zimowych
Kurtka materiału nieprzewiewnego i nieprzemakalnego (np. GoreTex Paclite etc. – im lżejsze tym lepiej)
Ochraniacze na łydki (stuptuty), nie są konieczne, ale mogą się przydać na wypadek opadów śniegu i/lub deszczu.
Mały plecak: 20 – 30 l, w którym poniesiesz to co potrzebne podczas wędrówki (aparat, kurtka etc.).
ŚPIWÓR dający komfort w temperaturze -10°C (jeśli bardzo marzniesz to -15C).
Czy powinien być puchowy czy syntetyczny, każdy ma swoją na ten temat teorię. Puchowy zawsze będzie cieplejszy przy porównywalnej wadze i mniejszy po spakowaniu. Wypełnienie syntetyczne nie jest tak podatne na wilgoć, ale z czasem następuje degradacje jego właściwości izolacyjnych. Śpiwór syntetyczny na ogół po 3 latach trzeba wymienić. Puch jest bardzo trwały, dobry śpiwór puchowy posłuży nam co najmniej 10 lat.
Tu sprzedawca nie ma wielkiego pola do popisu, bo sugeruje się wartościami podanymi przez producenta. Ten z kolei podaje trzy zakresy temperatur: maksymalną, komfortową i minimalną. Należy pamiętać, że najistotniejsza jest ZAWSZE temperatura komfortu. W modelach typowo zimowych, temperatura minimalna powinna sugerować nam kiedy śpiwór chroni przed odmrożeniami. Często słyszy się głosy, że producenci zawyżają powyższe parametry, jednak o weryfikację takich sądów, jak i o potwierdzenie deklarowanych parametrów jest trudno. Generalnie przyjmuje się zasadę, że temperatura komfortowa zapewnia nieprzerwany sen zdrowemu, ubranemu tylko w bieliznę mężczyźnie.
Tyle testy. Życie pokazuje, że różnie się sypia w targanym zamiecią namiocie, po całodziennym brnięciu przez zaspy i wykopywaniu platformy pod namiot. Dochodzi do tego stan psychiczny i stopień fizycznego zmęczenia oraz to co mamy na sobie, a nawet co zjedliśmy na kolację. Poza tym indywidualny sposób odczuwania zimna i wrażliwość na nie.
Należy być również świadomym tego, że kobiety są mniej odporne na zimno, więc panie również, a może przede wszystkim, powinny bacznie przyglądać się przedziałowi “temperatura komfortu”. Część producentów podaje oddzielne parametry dla kobiet i mężczyzn.
W trosce o własną wygodę, a często również bezpieczeństwo, warto nieco ująć stopni Celsjusza normom producenckim i zwrócić uwagę na grubość śpiwora po rozłożeniu go. To, wydawałoby się, banalne, ale istnieją specjalne testy i tabele, za pomocą których można zweryfikować dane producentów podawane na śpiworach puchowych, stosując tego typu badanie. Wszak im więcej puchu i powietrza, tym izolacja lepsza, a o jakości wypełnienia sztucznego niech świadczy jego zdolność do odzyskiwania pożądanej grubości po uprzedniej kompresji (czyt.: upchaniu do worka)… No i dobrze jest zainwestować w śpiwór typowo letni, mały i lekki oraz ten, który będzie nam towarzyszył podczas wypraw w wysokie góry i na zimowych biwakach.
Powerbank – magazyn energii. Do naładowania telefonu, aparatu, kamery i wszelkich sprzętów elektronicznych. W górach z prądem będą problemy, a bez prądu sprzęty elektroniczne są bezużyteczne. Sprawdzone i niedrogie modele: mniejszy i tańszy jeśli nie masz dużych potrzeb lub większy jeśli potrzebujesz dużo energii.
RĘKAWICE – 3 pary: cienkie jedwabne lub syntetyczne, polarowe i windstoppery. Warto pomyśleć o łapawicach.
OKULARY przeciwsłoneczne kategorii 4, koniecznie 2 pary (jedna zapasowa, może być z tych tańszych, bo zapewne jej nie użyjesz). Możesz zabrać gogle – przydają się przy silnym wietrze
Latarka czołówka. Mała lekka i na diodach LED. Na szczyt wychodzimy w nocy, więc musisz sobie jakoś oświetlić drogę, do tego zdarza się, że brakuje prądu, a głupio by było rozbić sobie głowę, np. w drodze do toalety. Kupić możesz np. TUTAJ ze zniżką co najmniej 20% (o kod zniżkowy zapytaj nas mailem).
Zabierz co najmniej jedną parę dobrych skarpet na 2 dni wyjazdu. Z praniem będą problemy.
W zależności od używanego obuwia, warunków panujących na szlaku i temperatury, powinniśmy je dobierać bardzo starannie i zgodnie z przeznaczeniem.
Skarpety dostępne na rynku różnią się składem włókien oraz konstrukcją.
W miejscach szczególnie narażonych na ucisk bądź uszkodzenia mechaniczne (goleń, pięta, palce) stosuje się dodatkowe przeszycia oraz zgrubienia, mające na celu większą ochronę stopy oraz amortyzację.
Różne są także rodzaje i techniki szwów, stosuje się kanały wentylujące stopę, dodatki elastyczne i wiele innych patentów. Zasady doboru skarpet wydają się podobne jak w przypadku bielizny. Im większa aktywność tym cieńsza skarpeta, najlepiej z dodatkiem włókien szybko odprowadzających wilgoć i antybakteryjnych. Do skarpet przewidzianych do działania w warunkach zimowych, a więc gdy przewidywana aktywność ruchowa jest mniejsza, stosuje się wełnę, która jest świetnym izolatorem.
Spodnie z materiału nieprzewiewnego i nieprzemakalnego (np. GoreTex Paclite etc. – im lżejsze tym lepiej)
Krem z filtrem UV (faktor 50 lub więcej).
Torba transportowa lub walizka lub plecak (50 – 80 l) – do transportu wszystkich rzeczy z kraju i na miejscu.
Jedna chroniąca od zimna (np. kominiarka) i druga przed słońcem. I jeszcze jedna na wszelki wypadek.
Wygodne buty za kostkę, do wędrówki podczas trekkingu.
Dwa karabinki zwykłe, mogą (ale nie muszą) być zakręcane.
Dwa karabinki zakręcane.
Dwie pętle z taśmy (szyte). Najbardziej uniwersalne są te o długości 120 cm.
Uprząż dopasowaną do grubej odzieży, w której będziesz zdobywać szczyt.
RAKI – mogą być nawet najprostsze turystyczne. Istnieje możliwość pożyczenia na miejscu!!!
PALNIK gazowy – jeśli nie możesz się bez niego obyć, to kupisz sobie na miejscu.
MENAŻKA kubek, łyżka, nóż, a dla wymagających – widelec.
Wystarczy najprostsza. Można wypożyczyć!
prosty turystyczny (im lżejszy tym lepszy). Istnieje możliwość pożyczenia na miejscu!!!
Buty do wejścia na szczyt, w których będzie Ci ciepło w temp. -20°C i do których zamocujesz raki. UWAGA! Buty nie mogą być ciasne!!! Profesjonalne buty można wypożyczyć na miejscu
tabletki do ssania łagodzące kłopoty górnych dróg oddechowych
plastry (do klejenia ran i żelowe na odciski), opatrunki, gazy Leko
odpowiednie leki przeciwbólowe (ból głowy, ból brzucha): Ketonal, NoSpa
maść z antybiotykiem:Ttribiotic, Oxycort
leki na dolegliwości żołądkowe (np. Nifuroksazyd, Smecta)
Diuramid (Acetazolamid jako lek wspomagający aklimatyzację)
BANDAŻE bandaże elastyczne
ASPIRYNA około 10 sztuk
ANTYBIOTYK o jak najszerszym spektrum działania: Duomox, Augmentin, Cipronex (koniecznie skonsultuj z lekarzem!) + lek osłonowy na żołądek
.
Przylot do Katmandu. Rozpoczęcie wyprawy. Odpoczynek, przepakowanie i przygotowanie do trekkingu.
Wczesnym rankiem wylatujemy do Lukli (2840 m n.p.m.), gdzie czeka nas niezapomniane lądowanie “pod górkę” na miejscowym lotnisku. Tego samego dnia wyruszamy do Benkar (2630 m n.p.m.). Po drodze będziesz miał okazję przyjrzeć się z bliska górskim nepalskim wioskom, malowniczo położonym pośród zielonych wzgórz i pól ryżowych. Będzie także okazja do wypicia imbirowej herbaty w mijanych na szlaku miejscowych herbaciarniach. W Benkar, gdzie przenocujemy w lodży (pokoje dwuosobowe) będziesz mógł podziwiać widowiskowy wodospad oraz piękny widok na szczyt Thamserku (6608 m n.p.m.).
Czas przejścia ok. 3-4 godz., dystans: 11,4 km, suma podejść: 451 m, suma zejść: 612 m
Celem dzisiejszej wędrówki będzie Namche Bazaar (3440 m n.p.m.) amfiteatralnie położone miasteczko, które niegdyś było centrum wymiany handlowej między Nepalem a Tybetem, a dziś jest to główna baza turystyczna w regionie. Podczas 4 godzinnego marszu z Benkar do Namche Bazaar będziesz miał okazję po raz pierwszy podziwiać (jeszcze z oddali) szczyty Everestu i Lhotse. Nocujemy w Namche Bazaar w lodży (pokoje dwuosobowe).
Czas przejścia ok. 4-5 godz., dystans: 7,4 km, suma podejść: 925 m, suma zejść: 195 m
Przejście do Tengboche 3860 m.
Czas przejścia ok. 4-6 godz., dystans: 9,7 km, suma podejść: 989 m, suma zejść: 571 m
Krótkie przejście do Pangboche 3990 m. Po drodze przepiękne widoki na Ama Dablam.
Czas przejścia ok. 1,5-2 godz., dystans: 4 km, suma podejść: 223 m, suma zejść: 168 m
Po południu fakultatywne wyjście do bazy pod Ama Dablam 4664 m.
Czas przejścia ok. 4-5 godz., dystans: 9,2 km, suma podejść: 757 m, suma zejść: 757 m
Przejście do Dingboche 4300 m.
Czas przejścia ok. 4-5 godz., dystans: 7,9 km, suma podejść: 537 m, suma zejść: 128 m
Odpoczynek w Dingboche, a po lunchu krótkie przejście na nocleg do Tukli 4640 m.
Czas przejścia ok. 3 godz., dystans: 5,1 km, suma podejść: 302 m, suma zejść: 20 m
Dziś wyruszamy w stronę Gorak Shep. Po drodze miniemy osadę Lobuche 4960 m.
Czas przejścia ok. 5-6 godz., dystans: 7,5 km, suma podejść: 599 m, suma zejść: 45 m
Po dotarciu do Gorak Shep i odpoczynku, po południu wyruszymy do obozu bazowego pod Everestem (BAZA POD EVERESTEM) (3-4 godz tam i powrót). Baza jest zamieszkała jedynie wiosną i tylko wówczas tętni życiem. Jesienią z uwagi na trudne warunki, nie ma wypraw atakujących najwyższą górę Ziemi stąd baza jest pusta.
Tego samego dnia zanocujemy w Gorak Shep 5140 m, będzie to nasz najwyższy nocleg podczas całego wyjazdu!
Czas przejścia ok. 3-4 godz., dystans: 7,9 km, suma podejść: 224 m, suma zejść: 224 m
Przed wschodem słońca wyruszamy na Kala Patthar 5648 m, najwyższy punkt wszystkich tras trekkingowych. Będziesz mógł podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę. Na wyciągnięcie ręki znajdzie się Everest, Lhotse i Nuptse. Zobaczysz dwie najpiękniejsze góry świata Ama Dablam i Pumori, a także słynny Ice Fall w pełnej okazałości i barwny (tylko wiosną) Everest Base Camp.
Czas przejścia ok. 3-4 godz., dystans: 3,8 km, suma podejść: 447 m, suma zejść: 447 m
Po zejściu i odpoczynku w Gorak Shep, na nocleg zejdziemy do Dingboche 4310 m.
Czas przejścia ok. 4-5 godz., dystans: 12,6 km, suma podejść: 63 m, suma zejść: 903 m
Po późniejszym niż zwykle śniadaniu ruszamy na nocleg do Chhukung 4834 m.
Po południu przygotowujemy sprzęt. Odbędą się też ćwiczenia z liną poręczową, podchodzenie oraz zjazd, posługiwanie się jumarem i ósemką.
Czas przejścia ok. 2-3 godz., dystans: 4,7 km, suma podejść: 426 m, suma zejść: 6 m
Do południa odpoczynek. Po lunchu wyjście do bazy. Po dotarciu do bazy przygotowujemy posiłek i szybko idziemy spać, bo dziś w nocy wychodzimy w kierunku szczytu.
Czas przejścia ok. 3-4 godz., dystans: 6,6 km, suma podejść: 430 m, suma zejść: 45 m
Ok. 1 w nocy wychodzimy w kierunku szczytu. Najpierw krętą ścieżką po kamieniach, aż do wysokości 5850 m do tzw. Crampons Point, gdzie ubierzemy raki, uprzęże i zwiążemy się liną. Wchodzimy na lodowiec, gdzie mniemy kilka szczelin. Po ok. 1,5 godziny dojdziemy do ściany wyprowadzającej na wierzchołek. Droga na szczyt zajmie nam 6-9 godzin. Zejście do bazy ok. 3-4 godzin.
Czas przejścia ok. 8-13 godz., dystans: 6,5 km, suma podejść: 970 m, suma zejść: 970 m
W bazie odpoczynek i po spakowaniu się ruszamy na nocleg do Chhukung 4834 m.
Czas przejścia ok. 2-3 godz., dystans: 6,7 km, suma podejść: 41 m, suma zejść: 427 m
Przejście do Phortse Tenga 3560 m., końcowy odcinek z Pangboche wąską wykutą w skale ścieżką z niezwykle spektakularnymi widokami na Ama Dablam, Everest i Lhotse.
Czas przejścia ok. 6-8 godz., dystans: 18,8 km, suma podejść: 464 m, suma zejść: 1522 m
Przejście do Namche 3450 m. Tym razem powędrujemy przez osadę Kumjung, gdzie odwiedzimy szkołę założoną przez Edmunda Hilarego. Następnie ostatni rzut oka na Everest i Lhotse z małej przełęczy nad Kumjungiem. Schodząc do Namche przejdziemy przez lotnisko w Syangboche. Zanocujemy ponownie w Namche Bazaar 3450 m.
Czas przejścia ok. 4-5 godz., dystans: 7,9 km, suma podejść: 514 m, suma zejść: 759 m
Z Namche Bazaar wracamy dobrze już znaną trasą do Lukli, gdzie nocujemy przed porannym lotem do Katmandu dnia kolejnego.
Czas przejścia ok. 5-7 godz., dystans: 18,8 km, suma podejść: 769 m, suma zejść: 1335 m
Rankiem wylatujemy do Kathmandu. Z okien samolotu możemy po raz ostatni pożegnać tą część Himalajów. Jeśli pogoda dopisze zobaczysz w oddali majaczący masyw Shisha Pangmy.
Zwiedzanie Kotliny Kathmandu, w planie: BHAKTAPUR wizyta w Świątyni Małp Swayambunath o zachodzie słońca, Świątynia kultu Siwy Pashupatinath, wizyta w Bouudanath.
Koniec wyprawy, wylot z Katmandu.
Aktywny tryb życia – lepiej mniej a często (np.: cotygodniowy basen, koszykówka), niż ostro a rzadko.
Kwestia używek takich jak papierosy, nie jest koniecznym rzucanie, ale jeżeli ma się coś zrobić, to tylko tu, a nie tuż przed wyjazdem.
Szczepienia – jeżeli widzisz taką potrzebę (skontaktuj się z lekarzem!) pomyśl również teraz.
Więcej wysiłku (więcej basenu spacerów, roweru) a unikaj zajęć urazowych (np. gry zespołowe).
Higiena snu i jedzenia – pamiętaj że w ciągu dwóch dni przeniesiesz się w inną strefę klimatyczną i czasową (np. będziesz wstawał, podczas gdy tu idziesz spać), jedna nierozsądna “impreza pożegnalna” z zarwaną nocą i alkoholem może tu naprawdę poważnie zaszkodzić i opóźnić aklimatyzację.
Wskazany jest wyjazd aklimatyzacyjny w Tatry albo Alpy. Im wyżej będziesz nocował tym lepiej.
Uważaj z jedzeniem i piciem w drodze powrotnej zawsze zdążysz zakosztować kuchni lokalnej, a teraz możesz chorym żołądkiem poważnie opóźnić aklimatyzację.
© 1994-2024 PAMIR
Informacje zawarte w niniejszej witrynie nie są prawnie wiążące i nie stanowią oferty handlowej (w tym w rozumieniu art. 66 § 1 kodeksu cywilnego), a jedynie mają charakter reklamowy. Są wyłącznie zaproszeniem do zawarcia umowy (art. 71 Kodeksu cywilnego). Oferta jest przesyłana po zgłoszeniu się na Wyprawę wraz z Umową.
Wszystkie zdjęcia i teksty są chronione przez prawo autorskie. Wykorzystanie w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody autorów zabronione.
Ta strona używa ciasteczek oraz zewnętrznych skryptów dla lepszego dostosowania treści do użytkownika.
Privacy settings
Ustawienia Prywatności
Ta strona używa ciasteczek oraz zewnętrznych skryptów dla lepszego dostosowania treści do użytkownika. Po lewej znajdziesz informacje o tym, jakie ciasteczka i skrypty są używane, oraz jaki wpływ mają na twoją wizytę na stronie. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Nie wpłynie to na twoją wizytę na stronie.
NOTE: Te ustawienia mają zastosowanie jedynie w przeglądarce i na urządzeniu, którego teraz używasz.
Polityka prywatności