.
Przylot do Katmandu (ok. 1300m n.p.m.). Spotkanie na lotnisku, rozpoczęcie wyprawy: trekking wokół Manaslu. Czas wolny.
Wczesnym rankiem przejazd autobusem do Arughat Bazar (ok. 525m) i dalej jeepami do Khorlabesi (ok. 900 m). Po drodze piękne widoki na góry, rwące rzeki i nepalskie wioski.
Dystans: 148,4 km
Pierwszego dnia wyruszymy do Jagat (ok. 1375m). Będziemy wędrować wzdłuż rzeki Budhi Gandaki i mijać karawany mułów. Sprawdzimy też naszą kondycję po długiej podróży.
Czas przejścia ok. 6-7 godz., dystans: 11,4 km, suma podejść: 884 m, suma zejść: 411 m
Będziemy powoli zdobywać wysokość, by dojść na nocleg w okolice Dyang (Deng, ok. 1860 m n.p.m.). Będą kolejne mosty wiszące i efektowna górska dolina.
Czas przejścia ok. 7-10 godz., dystans: 19 km, suma podejść: 1263 m, suma zejść: 732 m
Ośnieżone himalajskie szczyty będą coraz bliżej nas. A po ciężkim dniu, mamy do przejścia krótszy dystans.
Czas przejścia ok. 4-6 godz., dystans: 9,7 km, suma podejść: 854 m, suma zejść: 615 m
Przejście na nocleg do Lho (ok. 3180 m n.p.m.) zajmie nam 5-6 godzin. Tutaj na wzgórzu (ok. 3300 m n.p.m.) znajduje się piękny buddyjski klasztor, szkoła dla młodych mnichów, a u podnóża długie na sto metrów modlitewne murki mani. Odwiedzimy te miejsca. Widok na klasztor, za którego plecami efektownie prezentuje się ośmiotysięcznik – Manaslu, jest jednym z najwspanialszych na naszym trekkingu.
Czas przejścia ok. 6-9 godz., dystans: 16,7 km, suma podejść: 1329 m, suma zejść: 264 m
Wschód słońca z widokiem na Manaslu (8156 m n.p.m.) dostarczy nam niezapomnianych wrażeń.
Po śniadaniu udamy się do Samagaon (ok. 3550 m n.p.m.). Dolina stanie się szeroka, a Manaslu i Nadi Chuli (7871 m n.p.m.) będą na wyciągnięcie ręki.
Mamy 2 opcje: przejście bezpośrednio na kolejny nocleg (3-5 godz.) lub po drodze odwiedzenie gompy Pungyen (7-10 godz.) na wysokości 4100 m. skąd rozpościera się przepiękny widok na Manaslu oraz otaczające szczyty.
Jeśli wybierzemy krótszą trasę, po lunchu warto się wybrać na krótką wycieczkę po ciekawej osadzie tybetańskiego ludu Bhotiya, do niewielkiego buddyjskiego klasztoru lub nad lodowcowe jezioro Birendra (ok. 3630 m n.p.m.).
Czas przejścia ok. 3-5 lub 7-10 godz., dystans: 8 lub 16,8 km, suma podejść: 1100 m, suma zejść: 750 m
Wyjście aklimatyzacyjne do starej bazy – Manaslu Base Camp (ok. 4200 m n.p.m.). Ze wspaniałymi widokami na Manaslu, lodowiec Manaslu, jezioro Birendra i całą serię zlodowaconych himalajskich szczytów. Wędrówka zajmie nam około 6-8 godzin. Dla zainteresowanych istnieje niepowtarzalna okazja dojścia do czynnej bazy (4850 m n.p.m. – Manaslu BC), co wydłuży wycieczkę o ok. 3-4 godziny. Może spotkamy w niej alpinistów szykujących się do zdobycia Manaslu?
Czas przejścia ok. 6-9 godz., dystans: 13,2 km, suma podejść: 1269 m, suma zejść: 1269 m
Krótkie i spacerowe, około 3-godzinne przejście do Samdo (ok. 3850 m n.p.m.). Resztę dnia będzie można spędzić na odpoczynku lub na spacerze po wiosce i okolicznych pagórkach z widokami m.in. na Samdo (6335 m n.p.m.).
Czas przejścia ok. 3 godz., dystans: 7,8 km, suma podejść: 368 m, suma zejść: 23 m
Prawie nikt nie oferuje takiej możliwości, jak wyjście aklimatyzacyjne na tybetańską przełęcz. My wybierzemy się na przełęcz Lajing (ok. 5000 m n.p.m., lub inną w tym rejonie). Z jednej strony zobaczymy panoramę Tybetu po stronie chińskiej. Z drugiej, wspaniały wysokogórski krajobraz z lodowcem Fukang na czele. Dodatkową atrakcją jest możliwość znalezienia na przełęczy skamieniałych muszli amonitowych, zwanych tutaj saligramami. Wycieczka zajmie około 7-9 godzin.
Czas przejścia ok. 7-9 godz., dystans: 18,9 km, suma podejść: 1273 m, suma zejść: 1273 m
Świetnie zaaklimatyzowani udamy się do obozu Dharmashala (ok. 4450 m n.p.m.), na nocleg przed kluczowym odcinkiem trekkingu (spać będziemy w wieloosobowych kamiennych pokojach lub w namiotach). Pokonanie dystansu zajmie nam ok. 3-4 godziny. Po drodze zobaczymy lodowiec Syacha i północne fragmenty Manaslu. Może spotkamy górskie owce lub kozice? Resztę dnia będziemy odpoczywać.
Czas przejścia ok. 3-5 godz., dystans: 6,2 km, suma podejść: 672 m, suma zejść: 67 m
Przed wschodem słońca rozpoczniemy marsz ku przełęczy Larke (Larkya, 5165 m n.p.m. – w najwyższym punkcie). Do przełęczy łagodnie po morenach lodowcowych, za przełączą mocno w dół. Czekają nas wspaniałe widoki na szczyty pasm Manaslu i Annapurny oraz na kilka efektownych jęzorów lodowcowych. Po 7-10 godzinach dojdziemy na nocleg do Bimthang (ok. 3700 m n.p.m.).
Czas przejścia ok. 7-10 godz., dystans: 15,8 km, suma podejść: 706 m, suma zejść: 1477 m
O świcie będziemy podziwiać główny szczyt Manaslu oraz pasma: Annapurna i Manaslu Himal. Dzisiejszy odcinek, jest jednym z najpiękniejszych na naszym trekkingu. Ośnieżone Himalaje, piękny, kilkusetletni las, lodowcowa rzeka Dudh Khola. Dzień zakończymy po 6-8 godzinach wędrówki w Tilche (ok. 2300 m n.p.m.) – wiosce zamieszkałej przez grupę etniczną Gurungów.
Czas przejścia ok. 6-8 godz., dystans: 18,4 km, suma podejść: 202 m, suma zejść: 1648 m
Przed nami około dwugodzinny marsz do Darapani (ok. 1850m). Będą to ostatnie godziny trekkingu…
Czas przejścia ok. 2 godz., dystans: 4,2 km, suma podejść: 57 m, suma zejść: 376 m
Po dotarciu do Darapani wkraczamy do doliny rzeki Marsyangdi, z drogą jezdną, dlatego dalszy marsz nie ma większego sensu. Wsiadamy do zamówionych jeepów i ruszamy w emocjonującą podróż w dół rzeki do Besi Sahar (ok. 750m n.p.m.). Tu przesiadamy się do innego środka transportu i w bardziej cywilizowanych warunkach po utwardzonej drodze ruszamy w kierunku Katmandu.
Przejazd 232,3 km
Dzień rezerwowy lub jeżeli nasz trekking zostanie zrealizowany zgodnie z planem, ten dzień możemy przeznaczyć na zwiedzanie zabytków Doliny Katmandu (lista UNESCO). Zamówionym transportem będzie możliwość dotarcia do trzech miejsc z następujących: miasto Bhaktapur, stupa Bouddanath, stupa Swayambunath, hinduistyczny kompleks Pasupatinath lub miasto Patan (Lalitpur).
Zakończenie wyprawy. Wylot z Katmandu.
© 1994-2024 PAMIR
Informacje zawarte w niniejszej witrynie nie są prawnie wiążące i nie stanowią oferty handlowej (w tym w rozumieniu art. 66 § 1 kodeksu cywilnego), a jedynie mają charakter reklamowy. Są wyłącznie zaproszeniem do zawarcia umowy (art. 71 Kodeksu cywilnego). Oferta jest przesyłana po zgłoszeniu się na Wyprawę wraz z Umową.
Wszystkie zdjęcia i teksty są chronione przez prawo autorskie. Wykorzystanie w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody autorów zabronione.
Ta strona używa ciasteczek oraz zewnętrznych skryptów dla lepszego dostosowania treści do użytkownika.
Privacy settings
Ustawienia Prywatności
Ta strona używa ciasteczek oraz zewnętrznych skryptów dla lepszego dostosowania treści do użytkownika. Po lewej znajdziesz informacje o tym, jakie ciasteczka i skrypty są używane, oraz jaki wpływ mają na twoją wizytę na stronie. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Nie wpłynie to na twoją wizytę na stronie.
NOTE: Te ustawienia mają zastosowanie jedynie w przeglądarce i na urządzeniu, którego teraz używasz.
Polityka prywatności